národní registr hrazených zdravotnických služeb

Horní komora schválila reformu zdravotnických registrů

Senát podle očekávání schválil novelu o zdravotních službách, která mj. vytvoří Národní registr hrazených zdravotních služeb a modernizuje další databáze. Novela, kterou po dnešním souhlasu horní komory dostane k podpisu prezident, podle zastánců zprůhlední zdravotnictví a umožní zavést plnohodnotný systém hodnocení kvality péče.

Novela o zdravotnickém informačním systému

Nový zákon zásadním způsobem bourá vztah důvěry mezi lékařem a pacientem, zavádí „velkého bratra“, znárodňuje citlivé osobní zdravotní údaje všech občanů. Novela je velkým krokem od nestátního samosprávného veřejného zdravotního pojištění ke státnímu zdravotnictví řízenému z ministerstva. Zákon nebývale posiluje roli Ústavu zdravotnických informací na úkor jeho dosavadního zřizovatele, Ministerstva zdravotnictví.

Zdravotnický výbor doporučil Sněmovně schválit registr zdravotníků

Sněmovna zřejmě schválí novelu o zdravotních službách, která zřídí mimo jiné nový neveřejný registr zdravotníků. Zastánci normy mluví o tom, že novela zprůhlední zdravotnictví a umožní zavést plnohodnotný systém hodnocení kvality péče. Kritici naopak pochybují o ochraně dat. Poslanci by měli novelu schvalovat na březnové schůzi.

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!