reforma vzdělávání lékařů

Poslanci ve výboru pro zdravotnictví ustupují od povinných lékařských stáží

Dosáhli jsme prvního vítězství. Sportovní terminologií se dá říci, že vedeme 1:0," říká ke stažení sporného návrhu k celoživotnímu vzdělávání ambulantních lékařů prezident ČLK MUDr. Milan Kubek. Varuje však před "trojskými koňmi" a plán redukce specializačních oborů je podle něj v troskách.

Nucené práce v nemocnicích - poslanecký podraz na soukromé lékaře

V únoru 2016 vláda schválila návrh novely zákona o vzdělávání lékařů, který vychází z doporučení ministerské komise, v níž měla zastoupení též lékařská komora, avšak hned poté začalo ministerstvo ve spolupráci s odbornými společnostmi, lékařskými fakultami a kraji připravovat pro poslance komplexní pozměňovací návrh ke svému vlastnímu textu.

Novela specializačního vzdělávání lékařů je nepřátelská k ženám

Sněmovnou zatím v prvním čtení prošel návrh nové úpravy specializačního vzdělávání lékařů. V komentáři si mladé lékařky všímají toho, jak novela komplikuje sladění odborné kariéry s rodinou. Novela zákona totiž obsahuje řadu opatření, která českým lékařkám velmi ztíží skloubení lékařské kariéry s jejich mateřskou rolí. Přitom právě brzký návrat žen po mateřské dovolené zpět do nemocnic je jedním z klíčových opatření k efektivnímu řešení personální destabilizace českých nemocnic.

Zdravotní výbor sněmovny projedná novelu vzdělávání lékařů

Počet oborů specializačního vzdělávání, ve kterých lékaři pokračují po promoci na lékařské fakultě, by mohl klesnout více než o čtvrtinu. Délka vzdělávání v jednotlivých oborech by se měla o něco zkrátit. Příslušnou vládní novelu podpořila v úvodním kole Sněmovna. Proti části změn už protestovali zástupci některých lékařských oborů.

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!