30. kongres ICM - Mezinárodní konfederace porodních asistentek

Ve dnech 1. - 5. června 2014 se v Praze uskutečnil 30. kongres ICM - Mezinárodní konfederace porodních asistentek.  Je to akce ojedinělého významu, která se koná jednou za tři roky na různých místech světa. Poslední byl v roce 2011 v Jihoafrické republice, další bude v roce 2017 v kanadském Vancouveru.

Na kongres do Prahy se sjelo 3700 porodních asistentek ze 126 zemí, což je vůbec nejvíc v historii těchto sjezdů. Vedle důležité role asistentek v chudých zemích s vysokou novorozeneckou úmrtností se jedním z témat sjezdu stalo i problematické postavení těchto zdravotnických pracovnic v ČR. Zatímco třeba v Británii může žena přivést své dítě na svět třeba v porodním domě, kde je pouze v péči asistentek, u nás taková možnost neexistuje.

Ženy si mohou vybrat libovolnou porodnici, ale až na výjimky si nemohou vybrat konkrétní zdravotníky. Možnost porodu mimo zdravotnická zařízení je omezena pouze na porod bez kvalifikovaných poskytovatelů péče. Stát totiž takovou péči zatím odmítá zajišťovat. Neumožnil ani vznik porodních domů či porodních center, ani nepodporuje praxe samostatných porodních asistentek, které by mohly doprovázet klientky kamkoliv. Hlavní výtkou porodnicím přitom bývá to, že provádějí zbytečně velké množství zákroků, jako jsou nástřihy děložní hráze či císařské řezy, a oddělují po narození miminko od matky.

Na ministerstvu zdravotnictví má proto začít fungovat pracovní skupina, která se problematikou bude zabývat. Zřízení komise je reakcí na novou vzdělávací směrnici EU týkající se právě porodních asistentek. Hledá se cesta spolupráce mezi porodnicemi a asistentkami.

Asistentka sice může od začátku roku 2014 vést porod v porodnici, předem to ovšem musí schválit lékař.  Pokud si chce žena přivést do nemocnice vlastní asistentku, bývá to problém – ta totiž nemá s daným zařízením smlouvu.

Některé porodnice už motivovaly své porodní asistentky, aby v souladu v evropským právem a doporučeními Světové zdravotnické organizace pečovaly o těhotné. Ostatní porodnice budou nadále kompetence porodních asistentek oklešťovat. Přitom zájem o tuto službu je velký, nejvíce by ženy chtěly využívat služeb samostatných porodních asistentek, které o ženu pečují v těhotenství a poté ji doprovodí k porodu v porodnici. Několik porodnic má s takovými porodními asistentkami smlouvu a počet porodů v těchto porodnicích stoupl o deset až 15 procent.

Proti tomu, aby asistentka mohla vést porod mimo porodnici, se staví většina gynekologů a porodníků. Pokud se však porodnice s asistentkami domluví, měly by mít možnost do porodu zasahovat. Legislativně za porod odpovídá porodnice, a proto je nutné, aby jí i nadále zůstaly klíčové kompetence.

Kategorie: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!