Akutní interní ambulance ve Frýdlantu skončí

Zatímco dosud tam 24 hodin denně fungovala akutní interní ambulance, od dubna 2016 zůstane jen pohotovost v omezeném rozsahu, který objednává a platí Liberecký kraj. 29. března 2016 to řekl ředitel Nemocnice Frýdlant Jiří Benedikt. Města a obce Frýdlantského výběžku odmítly 24hodinovou službu v soukromé Nemocnici Frýdlant dotovat. Nemocnice, která patří společnosti EUC (dříve Euroclinicum), žádala na 24hodinovou službu 3,5 miliónu korun.

Města a obce ale odmítají financovat provoz soukromého zdravotnického zařízení. „Jsme přesvědčeni o tom, že by to mělo být garantováno v základní zdravotní péči, a pokud nemocnice tuto péči odmítá, tak nechceme vysílat signál pro ostatní podnikatele, že je tady ruka otevřená a že budeme sponzorovat jejich byznys,“ řekl starosta Frýdlantu Dan Ramzer. V komuniké, které zástupce EUC v závěru roku podepsal, garantoval podle něj to, že bude akutní interní péče v letošním roce zachována a financovat ji bude sama nemocnice. „Dnes už je všechno jinak, nedá se jim věřit,“ dodal starosta.

Benedikt potrvdil, že od 1. dubna přestává nemocnice dotovat akutní interní ambulanci a ta přechází do režimu standardní lékařské pohotovostní služby. „Některé služby v rámci této LPS budou pokračovat, například sledování pacienta na expektačním lůžku (lůžka určená mj. pro pacienty, u nichž není při příjmu zcela vyjasněn jejich zdravotní stav), měření EKG a podobně,“ dodal ředitel Nemocnice Frýdlant Jiří Benedikt. Ve všedních dnech bude pohotovost fungovat od 16:00 do 20:00, v pátek od 17:00 do 21:00 a o víkendech a svátcích od 09:00 do 18:00. Ostatní péče včetně chirurgické zůstane podle něj zachována v současném rozsahu.

Obce Frýdlantského výběžku, kde žije více než 23 000 lidí, vítají iniciativu Libereckého kraje, který chce útlum zdravotnické péče v regionu řešit, a jedná proto s EUC o odkoupení Nemocnice Frýdlant. „Jednání probíhají už půl roku, cena je otázkou dalšího jednání. Samozřejmě nejdřív musí dojít k posouzení hodnoty té společnosti, protože kupujeme obrat, zaměstnance, smlouvy s pojišťovnami, nikoli ale budovy, protože ty patří městu Frýdlant,“ řekl hejtman Martin Půta. Je podle něj třeba situaci řešit co nejrychleji. Věří, že by dohoda mohla být hotova do poloviny letošního roku, peníze na koupi kraj díky dobrému hospodaření má.

Frýdlantsko je ze zbytku kraje špatně dostupné, to byl také důvod, proč tam nemocnice zůstávala. Současný vlastník - EUC - ji koupil v roce 2013, teď za ni žádá nejméně 35 miliónů korun. Loni na podzim kvůli nedostatku lékařů uzavřela nemocnice lůžkové interní oddělení a přeměnila ho na lůžka následné péče. Pacienti s akutními problémy už dnes většinou míří do Krajské nemocnice Liberec. Kraj proto od března za bezmála sedm miliónů korun přidal ve výběžku druhou posádku záchranné služby. Liberecká nemocnice však kapacitně nestačí. Pokud se akutní péče ve Frýdlantu neobnoví, bude podle ředitele liberecké nemocnice Luďka Nečesaného muset investovat 30 miliónů korun do rozšíření interny.

Zdroj: ČTK

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!