Ambulancím porostou úhrady

Ambulancím by se v roce 2016 měly zvýšit úhrady ze zdravotního pojištění podobně jako nemocnicím. Praktici a specialisté by tak mohli místo původně navrhovaného přidání peněz o procento dostat víc zhruba o 2,5 či tři procenta.

Po jednání se zástupci Koalice soukromých lékařů dne 22. 9. 2015 to uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Dohoda na přesné částce zatím není. Na konkrétním přidání doktorům se ministr zdravotnictví nedohodl ani s prezidentem České lékařské komory (ČLK) Milanem Kubkem.

Podle návrhu úhradové vyhlášky, která každoročně stanoví hodnoty bodu, výši úhrad a regulační omezení a podle níž zdravotní pojišťovny platí nemocnicím a lékařům, by nemocnice měly v roce 2016 dostat o 2,5 procenta peněz víc, ambulance o procento. Ambulantní lékaři a specialisté požadovali pět procent navíc.

Nárůst v ambulantním sektoru by podle MZ ČR měl být velmi obdobný jako u nemocničního sektoru. Kompromis bude mezi jedním a pěti procenty navýšení. Výsledek bude záviset na podobě regulací.

Podle předsedy Sdružení ambulantních specialistů MUDr. Zorana Jojka je to přijatelná varianta, i když ministr mluvil prý jen o částce „na půli cesty“ mezi procentem a pěti procenty. Také podle něj bude záležet na technickém řešení.

Ještě před jednáním se zástupci koalice se ministr sešel s przidentem ČLK, která zatupuje všechny lékaře. Komora dosavadní návrh vyhlášky odmítá. Podle Kubka je nepřijatelné, aby úhrady rostly jen lůžkovým zařízením. Stejně by se měly zvednout i ambulancím.

ČLK vadí také regulace. Není možné, aby za léčbu vážně nemocného pacienta lékař nedostal zaplaceno a hradil ji ze svého.

Podle MZ ČR je složité najít regulační mechanismus, který splní podmínky ústavních soudců a dá pojišťovnám možnost systém regulovat. Hledá se teď proto „optimální regulace“ pro ambulantní lékaře.

Podle ČLK má zdravotnictví ekonomické problémy, přestože ekonomika roste. Za potížemi vidí ČLK nízké zdravotní odvody státu za děti, důchodce či nezaměstnané.

Nynější návrh vyhlášky odmítá i Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR (APSS). Vadí jí hlavně regulace. Není prý ale ani možné zdravotníkům v domovech pro seniory, pacienty s demencí či postižené zvýšit výdělky o slibovaných pět procent.

Kategorie: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!