Aprobační zkouška pro cizince

Česká stomatologická komora (ČSK) na sněmu dne 7. 11. 2015předložila Ministerstvu zdrvotnictví ČR (MZ ČR) požadavek, aby cizinci ze zemí mimo Evropskou unii (EU) měli jen tři pokusy na složení aprobační zkoušky. Dosud mají na zkoušku neomezené množství pokusů, uvedl prezident komory MUDr. Pavel Chrz.

Změnu požaduje ČSK například v zákoně o způsobilosti k výkonu povolání lékaře, zubaře a farmaceuta. V aprobačním řízení mají dnes cizinci ze zemí mimo Evropskou unii neomezené množství pokusů a především někteří cizinci z ruskojazyčných zemí toho zneužívají. ČSK požaduje, aby měli pouze tři pokusy.

Aprobační zkoušku musí vykonat každý lékař, zubní lékař nebo farmaceut, který získal vzdělání mimo EU a chce vykonávat povolání lékaře, zubního lékaře nebo farmaceuta na území České republiky nebo v některém z členských států EU. Jedním z předpokladů pro úspěšné vykonání aprobační zkoušky je znalost češtiny, protože veškeré informace ke zkoušce jsou podávány v českém jazyce.

Na sněmu stomatologové také poukázali na výši úhrad zdravotních pojišťoven. Jejich připomínky směřovaly především k nutnosti větší podpory pojišťoven pro ambulantní péči. Zatímco v Česku je stále trend více podporovat nemocnice, ve vyspělých zemích je trend spíše opačný, doplnil Chrz. Úhrady byly jedním z avizovaných témat sněmu a v jednání o nich budou stomatologové ještě pokračovat. Sněm zatím nebude přijímat žádná zásadní stanoviska.

 

Kategorie: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!