Audit v nemocnicích si vyžádala Evropská komise

Mluvčí Evropské komise (EK) Shirin Wheelerová uvedla, že Evropskou komisi znepokojuje politizace auditu čerpání evropských dotací v českých nemocnicích. Prověrku si podle ní EK vyžádala, a poté projednala s Ministerstvem financí ČR (MF ČR).

Kvůli údajné neprůhlednosti kritizují audit ředitelé nemocnic, postavil se za ně ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Ministr financí Andrej Babiš ho obvinil, že z auditu dělá politickou kauzu.

Evropská komise si podle Wheelerové vyžádala audit kvůli pochybnostem o zadávání veřejných zakázek v nemocnicích. S MF ČR pak předem projednala výběr kontrolovaných nemocnic i způsob prověrky. EK je znepokojeni tím, jak se celá věc politizuje, a také veřejným zpochybňováním kvality auditu. Ohrožuje to nezávislost auditního orgánu na MF ČR, uvedla dále mluvčí komise.

Audity se konaly v červnu a červenci 2014. Týkají se čerpání peněz z EU z let 2008 až 2013, a to na nákup přístrojů a vybavení onkologických a traumatologických center. Padly již sankce v řádu desítek milionů Kč. Podle MF ČR se objevilo podezření, že by projekty mohly být předražené a ne podle pravidel veřejných zakázek. Nyní hrozí, že by nemocnice měly část výdajů hradit ze svého, ne z evropských peněz.

S ministry zdravotnictví a financí chce o situaci jednat předseda vlády Bohuslav Sobotka, jakmile budou k dispozici výsledky, které však MF ČR zveřejní až po skončení kontrol a vyjádření nemocnic k nim, což může být ke konci roku 2014.

Ministři financí a zdravotnictví se dohodli, že si předají informace a argumenty, které mají ohledně sporných nemocničních auditů, a budou pak o nich spolu jednat. Spor o audity by se tedy měl řešit až po komunálních a senátních volbách, které jsou 10. a 11. října 2014.

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!