Část správní rady VoZP chce jednat kvůli odvolání ředitele Šteina

Část členů správní rady Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) požaduje svolání mimořádného zasedání. Předsedkyni rady Jitku Šebkovou k tomu vyzvalo sedm z 15 členů, sdělili ČTK v tiskové zprávě. Jsou to zástupci ministerstev financí a obrany, spravovaných hnutím ANO, a armády. Podle informací ČTK chtějí prosadit odvolání ředitele VoZP Karla Šteina. Schůzi požadují svolat na 23. září. Šebková ČTK napsala, že žádost nedostala. Ministerstvo zdravotnictví by v případě volby nového ředitele požadovalo otevřené výběrové řízení.

Správní rada pojišťovny měla zasedat včera, Šebková ale schůzi začátkem týdne zrušila kvůli právním pochybnostem o oprávnění členství některých lidí v radě. „Přestože se předsedkyně správní rady Vojenské zdravotní pojišťovny pokusila zrušit řádně svolanou schůzi správní rady, sešla se dnes v budově VoZP usnášeníschopná většina členů správní rady a projednala nově nastalou situaci,“ píše se v tiskové zprávě, pod níž je podepsáno sedm členů rady. Jsou to Lenka Poliaková, nominovaná za ministerstvo financí, náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta a pět vysoce postavených zástupců armády.

Během jednání podle nich jeden ze členů ze schůze odešel, a rada se tak stala neusnášeníschopnou. „V nastalé situaci se v souladu se statutem správní rady sedm jejích členů rozhodlo vyzvat předsedkyni, aby na pátek 23. září svolala mimořádnou správní radu,“ píše se v tiskové zprávě.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že případná volba nového ředitele je odpovědností především správní rady VoZP. „Ministerstvo podporuje změny na postu ředitele, ale chceme vědět, kdo potom pojišťovnu povede. Pokud má být jmenován nový ředitel, pak budeme určitě požadovat otevřené, transparentní výběrové řízení. Jména, která se zatím objevují ve spekulacích, v nás důvěru rozhodně nebudí,“ řekl ČTK mluvčí ministerstva Ladislav Šticha.

Jednání správní rady VoZP jsou sledovaná od loňského prosince, kdy protikorupční policie obvinila kvůli nehospodárnému nakládání s finančními prostředky generálního ředitele pojišťovny Šteina. Informovaly o tom Lidové noviny, podle nichž se obvinění týká více než 20 podezřelých zakázek. Společně s ředitelem byli údajně obviněni tři lidé ze soukromé sféry. Štein, který VoZP řídí od července 2009, nařčení popírá.

O jeho odvolání se naposledy hlasovalo v červnu. Tehdy to správní rada odmítla. „Nebyly předloženy dostatečné důkazy,“ uvedla Šebková. Část radních ale chtěla bod na jednání opět předložit. Server Euro.cz na konci června napsal, že za snahou odvolat Šteina stojí Babiš. To náměstek Kuchta odmítl.

Šebková ve středu neuvedla, čeho konkrétně se právní pochybnosti týkají. „Zatím bych to nerada rozvíjela,“ řekla. Uvedla, že správní radu svolá, až se situace vyjasní. Odhadla, že stát by se tak mohlo v řádu týdnů.

Zdroj: ČTK

Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!