České konopí

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) uzavřel se společností Elkoplast Slušovice s. r. o. smlouvu, na jejímž základě SÚKL odkoupí vypěstované konopí. Elkoplast Slušovice s. r. o. je na základě výsledku veřejné zakázky držitelem licence k pěstování konopí pro léčebné použití (konopí).

Důvodem, proč byla smlouva podepsána až nyní, byla podmínka, aby uchazeč získal povolení k zacházení s omamnými a psychotropními látkami od Inspektorátu omamných a psychotropních látek Ministerstva zdravotnictví ČR.

Předmětem smlouvy je celkem 40 kg konopí, které pěstitel dodá ve 4 rovnoměrných dodávkách v rámci jednoho roku, a to s obsahem účinných látek THC 19 % a CBD < 1 %.

SÚKL předpokládá, že první vypěstované konopí bude k dispozici na přelomu roku 2015 a 2016. Lékárny budou konopí pro nemocné objednávat ze státního centrálního skladu. Lékáren, které jsou schopné vydávat elektronické recepty, je nyní v Česku víc než 1600. Ještě předtím musí Elkoplast dovézt z Nizozemska takzvané klony konopí, tedy odřezky z dospělé rostliny, které se můžou po přesazení začít pěstovat.

V Česku už je na trhu léčebné konopí dovážené z Nizozemska. Vydává ho ale zatím jen lékárna v Uherském Hradišti. Cena je několikanásobně vyšší, než kolik by mělo stát tuzemské konopí. Gram z dovozu stojí v lékárnách kolem 300 korun. Elkoplast v soutěži nabídl cenu 68 korun bez DPH za gram.

Léčba konopím je v Česku legální od dubna 2013 na zmírnění obtíží dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. V praxi se ale zatím téměř neprovádí. Konopí se vydává na elektronický předpis, registr výdejů v lékovém ústavu byl spuštěn loni v listopadu. Od prosince 2014 do února 2015 dostalo na recept konopí deset pacientů. Indikovány k léčbě jsou 2000 až 3000 nemocných, velká část jich tedy je dál odkázána na černý trh či vlastní výpěstky s rizikem, že se dostanou do konfliktu se zákonem.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!