Česko-čínská spolupráce ve zdravotnictví

V říjnu 2014 byla ministrem Němečkem, při návštěvě Čínské lidové republiky, dojednána řada dohod v oblasti zdravotnictví.

Jedním z nejvýznamnějších bodů bylo jednání o podpoře medicínské turistiky v oblasti lázeňství, o kterou čínská strana vyjádřila velký zájem. Tato spolupráce bude realizována na základě komplexní nabídky medicínské a lázeňské turistiky ze strany Ministerstva zdravotnictví ČR (MZ ČR) a Svazu léčebných lázní ČR. Dohoda představuje ekonomickou pomoc českému lázeňství v podobě nové klientely z Číny, která si bude hradit pobyty a léčebné procedury sama. Čínská strana je připravená propojit české lázně s čínskými partnery.

Na základě vzájemné spolupráce čínské strany, MZ ČR a privátních partnerů PPF a CEFC, kteří na pilotní projekt přispějí 4 miliony Kč, se do lázní Karlova Studánka přijede léčit 120 dětí s dýchacími nemocemi.

Dalším významným krokem bylo uzavření dohody o čínské podpoře projektu Kliniky Tradiční čínské medicíny při Fakultní nemocnici Hradec Králové. V současné době je projekt připravován mezi FN Hradec Králové, Lázněmi Velichovky, Lázněmi Bohdaneč, Univerzitní nemocnicí Xiangya a Zdravotním úřadem provincie Hunan. Do projektu mají zájem investovat Zdravotní úřady měst Tianjinu a Šanghaje a čínská strana bude také aktivně hledat jak model oficiální finanční podpory, tak i podporu privátních čínských investorů. Projekt kliniky tradiční čínské medicíny v Hradci Králové se stane referenčním projektem pro ostatní země střední a východní Evropy.

V rámci návštěvy podepsal ministr Němeček také Memorandum o strategické spolupráci zdravotních systémů České republiky a Čínské lidové republiky, která je první „strategickou dohodou“ v historii ČLR.

Aktivní kooperace mezi zdravotními systémy České republiky a Čínské lidové republiky byla navázána v květnu 2013 podpisem „Tříletého akčního plánu spolupráce.“ V roce 2014 se obě strany soustředily na další rozvoj partnerství. V květnu 2014 se česká delegace setkala s náměstkem čínské ministryně zdravotnictví a jednala s ním, především o čínské podpoře rozvoje kliniky tradiční čínské medicíny při FN Hradec Králové. V červnu 2014 byla podepsána čtvrtá smlouva s regionálním zdravotním úřadem (Tianjin).  Čínská strana také navrhla, aby se česko-čínská spolupráce ve zdravotnictví rozšířila na celou platformu 16+1 (země střední a východní Evropy a Čína).

Ve druhé polovině roku 2014 do Prahy zavítaly čtyři odborné čínské delegace. V srpnu 2014 proběhl „zdravotní panel“ v rámci Local Leaders Meeting/China Investment Forum, na němž vystoupili zástupci obou ministerstev, čeští i čínští podnikatelé a zdravotní profesionálové. Ministr Němeček a 1. náměstek Ma Xiaowei podepsali při této příležitosti dohodu o 1. zdravotním summitu ve formátu země střední a východní Evropy –  Čína.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!