Česko není ohroženo nákazami

Česko není podle hlavního hygienika MUDr. Vladimíra Valenty, PhD. aktuálně ohroženo šířením exotických infekčních nemocí v souvislosti s migrací. Epidemiologická situace je podle hlášení ze všech zdravotnických zařízení klidná.

V souvislosti s uprchlickou krizí v tuto chvíli občanům na území České republiky nehrozí žádné zdravotní nebezpečí spojené s exotickými nemocemi. Po kontrole hlášení ze všech zdravotnických zařízení v ČR o výskytu infekčních nemocí lze konstatovat, že epidemiologická situace je momentálně naprosto stabilní, uvedl Valenta.

Čeští hygienici podle něj denně komunikují s orgány Světové zdravotnické organizace a Evropské komise, aby měli zcela aktuální informace o případných rizicích souvisejících s uprchlickou krizí. Orgány ochrany veřejného zdraví, Státní zdravotní ústav a Ministerstvo zdravotnictví ČR průběžně monitorují vývoj epidemiologické situace v ČR.

Pracovníci hygienické služby také pravidelně zajišťují odběry vzorků odpadních vod na zjištění původců obrny. Ani v tomto ohledu není zaznamenán žádný výskyt nebezpečí, ujistil Valenta a dodal, že k takto příznivé epidemiologické situaci významně přispívá vysoká proočkovanost populace proti záškrtu, obrně a dalším infekčním nemocem.

Zadržené cizince prohlížejí lékaři. V záchytných zařízeních pak bývají v karanténě.

Prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD. uvedl, že v zemích jako Německo, Francie, Británie či Švédsko, kam míří velké množství běženců, žádné problémy nenastaly.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!