Chřipka může vyvolat vážné zdravotní komplikace

Ročně na následky chřipky zemře v České republice více než 2000 lidí, v epidemii jich onemocní kolem milionu. Čtvrtina lidí v Česku patří do rizikových skupin, u nichž může chřipka vyvolat vážné zdravotní komplikace nebo i smrt.

Lidé z rizikových skupin mají očkování zadarmo a očkování jim důrazně doporučujeme, řekl 9. září 2014 předseda České vakcinologické společnosti ČLS JEP prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D., s tím, že nejvhodnější doba pro očkování je od září do listopadu.

Do rizikových skupin patří lidé nad 65 let a pacienti s chronickou nemocí srdce a cév, dýchacích cest, ledvin, jater či diabetici, lidé po odstranění sleziny a po transplantaci krvetvorných buněk. Očkovat by se měli také lidé s vrozenou či získanou poruchou imunity, s cystickou fibrózou či chronickou anémií. Na očkování by podle Prymuly měli pomýšlet i příbuzní vážně nemocných pacientů a zaměstnanci pracující ve větších kolektivech. Právě jejich proočkovanost znamená ochranu i pro okolí.

Očkování se doporučuje všude tam, kde je organismus nějakým způsobem handicapován a kde by mohl dotyčný mít závažnější průběh než běžná populace. Moc se neví o tom, že kombinace těhotenství ve vyšším trimestru a obezity je vůbec nejrizikovějším faktorem, což se potvrdilo právě v poslední pandemii.

U zdravých lidí zabrání očkování v 70 až 90 procentech onemocnění, u seniorů snižuje počty hospitalizací pro pneumonii a chřipku o 30 až 70 procent a riziko úmrtí až o 80 procent. Hospitalizaci se díky očkování může vyhnout až 70 procent diabetiků a kardiaků. U dětských astmatiků pomáhá očkování zabránit zhoršení astmatu ve zhruba 40 procentech případů.

Proti chřipce jsou očkováni bezplatně obyvatelé sociálních zařízení, kde je větší riziko šíření infekce. Epidemiologové chtějí prosadit, aby očkováni byli také zdravotníci. V USA je jasně dána povinnost očkování pro zdravotníky, začíná se o tom uvažovat velmi vážně i v Česku. Podle Prymuly je pro chronicky nemocného pacienta v nemocnici  bránou infekce právě kontakt s personálem.

Povinnost by podle návrhu neměla být v ČR zatím plošně pro všechny zdravotníky, ale jen pro ty z rizikových oddělení, kde například pečují o pacienty s oslabenou imunitou, jakou jsou nemocní s leukémií.

Chřipková sezóna začíná zpravidla v říjnu, epidemie přichází většinou v lednu a vrcholí v únoru. Výrobci vakcín dovezou letos do Česka kolem 700 000 dávek. Pro lidi, kteří si očkování platí, vyjde vakcinace v průměru na 300 Kč, z nichž 150 Kč je za vakcínu, zbytek za aplikaci spojenou s vyšetřením zdravotního stavu.

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!