Chronická obstrukční plicní nemoc

Chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) trpí cca 800 000 Češek a Čechů. Nemoc se projevuje dušností, chronickým kašlem, únavou a vykašláváním hlenů. Přes úsilí plicních lékařů se daří léčit jen třetinu nemocných. Ročně 3 500 pacientů na tuto nemoc zemře.

Téměř 500 000 lidí o své diagnóze neví, uvedl předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP a přednosta Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc prof. MUDr. Vítězslav Kolek, DrSc.

Téměř 80 procent případů onemocnění má na svědomí kouření. Nemoc je důsledkem chronického zánětu průdušek, který vede k jejich zužování a ke zvýšené tvorbě hlenu. První příznaky začnou pacienti pociťovat ve věku 40 let, mnohdy je přehlížejí a k lékaři přicházejí až v pokročilé fázi onemocnění. Někteří se do nemocnice dostanou až v dramatickém stavu dechové tísně a vyžadují léčbu na jednotce intenzivní péče.

Situace je stejně dramatická i ve světě, kde se s CHOPN potýká přes 200 milionů lidí a péče o ně stojí kolem 200 miliard eur (5,4 bilionu korun) ročně. CHOPN nelze vyléčit, moderní léky ale dokážou výrazně zpomalit zhoršování stavu a zmírnit obtíže.

Mezinárodní studie, do níž se zapojili také čeští lékaři, sleduje na 4000 pacientů v 11 zemích střední a východní Evropy. Výsledkem bude přesný popis nemocných s touto diagnózou. To umožní lékařům lépe volit léky, jež pomohou pacientům žít déle a kvalitněji.

Čeští pacienti jsou léčeni nejmodernějšími způsoby. Důležité je, aby lékaři a pacienti spolu komunikovali. K užší spolupráci lékařů s pacienty má přispívat Český občanský spolek proti plicním nemocem. Řešit chce například to, aby zdravotní pojišťovny nasmlouvávaly s lékaři speciální kód vzdělávání pacientů. Pokud se totiž pacient nenaučí správně inhalovat, účinnost léku se snižuje až o polovinu.

Světový den CHOPN se koná 18. listopadu. V rámci tohoto dne si mohou lidé prověřit kondici svých plic. Podstoupit mohou bezplatné spirometrické měření, což je hlavní metoda potvrzení CHOPN.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!