Dlouhodobá srdeční podpora

V rámci mezinárodní klinické studie získají pacienti nejnovější typ dlouhodobé srdeční podpory zvané HeartMate III.

Bude se jednat celkem o osm českých pacientů s diagnózou velmi pokročilého srdečního selhání, kteří dostanou v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) nejnovější typ dlouhodobé mechanické podpory srdce. IKEM, který se na vývoji přístroje podílel, novou metodu představil 19. srpna 2014 na tiskové konferenci.

Podle odborníků jim tento nejnovější typ dlouhodobé srdeční podpory pomůže zlepšit zdravotní stav a mají i šanci na delší život.
Dlouhodobá srdeční podpora „třetí generace“ je určena především pacientům s vysoce pokročilou formou srdečního selhání, u kterých se vyčerpaly konvenční metody léčby. Vhodná je i u onkologicky nemocných.  Přístroj je umístěn přímo na srdci. Nevyžaduje vytváření podkožní kapsy, která je spojena s chirurgickým zásahem s rizikem následných komplikací.

Osm kusů přístroje včetně příslušenství poskytne institutu výrobce zdarma. Cena jednoho přesahuje dva milióny Kč. Ředitel IKEM Aleš Herman uvedl, že IKEM se účastní na této studii. Účast přináší  i další možnosti poznávat zkušenosti kolegů v celé Evropě. IKEM je  školicí centrum jak pro východní část Evropy, tak poprvé i pro západní část Evropy.

Část vývoje a preklinického testování se uskutečnila v Praze a čeští experti se pravidelně účastnili všech fází procesu ve Spojených státech.
V západních státech se tato metoda využívá běžně. Důvodem, proč je v ČR omezena, je, že se zde zákrok pro pacienty bez výhledu následné transplantace nehradí. To chce IKEM změnit.

IKEM patří k devíti špičkovým centrům ze šesti zemí, kde se tento přístroj poprvé na světě mohl implantovat pacientům. Podle zástupce přednosty Kardiocentra IKEM Ivana Netuky se tak zařadil do „elitního klubu“ špičkových center, která jsou například v Berlíně, Hannoveru, Torontu nebo Sydney. Cílem studie je podle Netuky implantovat a dlouhodobě sledovat 50 nemocných.

Chronické srdeční selhání je podle přednosty Kardiocentra IKEM Jana Pirka epidemií vyspělých zemí. Nárůst pacientů je ohromný. Čekací listiny na nový přístroj v IKEM zatím nejsou. Pracovníci institutu nicméně procházejí seznamy nemocných, zda mezi nimi není vhodný kandidát. Je prý problematické, kdy se rozhodnout pro přístroj a kdy ještě zvážit, že člověk může žít bez něj. I tento přístroj je totiž podle nich velkým zásahem do těla pacienta.

České pojišťovny zatím zákroky hradí jen u pacientů, kteří splňují kritéria na transplantaci srdce. Podle Pirka je to otázkou priorit a ekonomiky, zda toto umožní.
První mechanickou srdeční podporu implantovali v institutu před jedenácti lety. Ročně zde pomohou až sedmi desítkám lidí.

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!