Dodávka konopí pro léčebné použití

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zveřejnil dne 23. 5. 2014 zadávací dokumentace k výběrovému řízení "Dodávka konopí pro léčebné použití".

Lhůta pro doručení žádosti o účast: 11. 7. 2014 do 12:00. Zadávací dokumentace je na profilu zadavatele na adrese: http://www.egordion.cz/nabidkaGORDION/profilSUKL

Hodnota zakázky je 4,2 milionu korun bez DPH.

Předmětem veřejné zakázky je dodávka konopí pro léčebné použití, vypěstovaného, sklizeného, usušeného, primárně zpracovaného a skladovaného v souladu s právním předpisy a podmínkami uvedenými v zadávací dokumentaci.

Vítěz by mohl vypěstovat 40 kilogramů sušených částí marihuany, v přepočtu na povolené množství pro pacienta 30 gramů za měsíc by to stačilo pro 111 nemocných. Zatím se legálně konopím v ČR nikdo neléčil. Konopí z Nizozemska už do ČR dorazilo. Má být ale jen na elektronický recept, žádný dosud nebyl předepsán.

Řízení je dvoukolové, v prvním kole uspějí firmy, které splní kvalifikační předpoklady a technické podmínky, včetně pravidel správné pěstitelské praxe. Ve druhém kole rozhodne cena. Pokud by české firmy žádaly víc, než za kolik se dá dovézt konopí z ciziny, tendr by byl zrušen a konopí by se do Česka dováželo.

SÚKL nabídne vítězi smlouvu o smlouvě budoucí a upozorní ho, že má podat žádost o udělení licence na pěstování léčebného konopí. Vítěz také musí mít povolení k zacházení s návykovými látkami ve vztahu ke konopí. Až vítěz splní všechny tyto podmínky, bude s ním uzavřena smlouva.

Povolení od MZ ČR k nakládání s konopím mají Elkoplast Slušovice, Phoenix, Czech Medical Herbs, Zenagel, Pharmos a Alliance Healthcare. Do tendru se mohou přihlásit i firmy, které o povolení nemají, ale doplní si je, než by začaly léčebné konopí pěstovat. Podle iDnes.cz má zájem pěstovat konopí i královéhradecká farmaceutická fakulta.

Ve vůbec prvním tendru na pěstování léčebného konopí se hledá zatím jeden pěstitel, vítěz by získal licenci s platností na 19 měsíců, v tom je započítaná i doba potřebná pro dosažení první sklizně. Dodávku rostlin podle veřejné zakázky musí zahájit vítězná firma nejdřív za čtyři a nejpozději za sedm měsíců od udělení licence.

Podle ředitele SÚKL Zdeňka Blahuty by smlouva s vítězem mohla být podepsána ještě v roce 2014. Výběrové řízení by se mohlo uskutečnit během léta a v posledních měsících roku by mohl vítěz zahájit pěstování.

Výdej léčebného konopí je v ČR vázán na elektronický recept, aby bylo možno centrálně sledovat, zda daný pacient nepřekročil povolenou měsíční dávku. SÚKL nyní řeší problémy s úložištěm receptů, také mezi lékaři a lékárníky jsou rozdílné názory na to, zda má tato léčba smysl.

 

Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!