Elektronické recepty na léky by měly začít v Česku znovu plně fungovat v březnu 2016. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) systém zajistí bez nynějšího dodavatele, společnosti Tronevia. V průběhu několika dnů pak spustí registr pro léky s omezením, tedy na léčebné konopí a léčiva s pseudoefedrinem. Dosavadní aplikace prozatím zakázal SÚKLu používat soud, podle firmy Tronevia SÚKL neoprávněně užíval její software.

V současné době budou lékaři předepisovat a lékárníci vydávat listinné recepty s výjimkou přípravku s léčebným konopím a jednoho přípravku s pseudoefedrinem, kde začne fungovat registr léčebných přípravků s omezením.

O předběžné opatření požádala soud Tronevia. Systémy elektronického receptu (eRecept), hlášení závad léčiv a další aplikace označila za svá autorská díla. Soud je prozatím zakázal používat. SÚKL se odvolal. Bezpečnost pacientů a dohled nad českým trhem nejsou v žádném případě nijak ohroženy.

Závislost SÚKL na dodavateli v minulosti "dlouhodobě budovala" a nyní končí, instituce chce mít systémy ve své správě. Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) uvedlo, že Tronevia nedostane ani připravovanou zakázku za desítky milionů, kterou měla získat za 50 milionů korun bez soutěže, aby se provoz dál zajistil.

Tronevia v prosinci 2015 uvedla, že systémy vytvořila v letech 2012 až 2014, smlouvy na ně vypršely ústavu k srpnu 2015 a dál je provozoval sám bez licencí. Firma vznikla v roce 2011. Údajně zakázku na správu centrálního úložiště vyhrála společnost půl roku po svém vzniku, sama ji neprovedla a zajistil ji její subdodavatel IT Vítkovice Solutions. Za poslední čtyři roky Tronevia prý získala od ústavu přes 100 milionů korun.

Podle MZ ČR není situace SÚKL v české státní správě mimořádná. Potíže s informačními technologiemi mají i jiné resorty. Velká část agendy se váže na monopolní firmy, smlouvy se dají těžko vypovídat a autorská práva nejsou vyřešena.

Kategorie