Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček chystá novelu zákona o léčivech. Chce zrušit povinnost používat elektronické recepty, nebo alespoň účinnost zákona o několik let odsunout.

Novelu zákona o léčivech, která povinnost psát elektronické recepty od roku 2015 pro lékaře a lékárníky zavádí, podepsal v březnu roku 2013 tehdejší prezident Václav Klaus. Elektronický recept ovšem mohou lékaři vystavovat po dohodě s pacientem už několik let. Většina receptů je přesto stále v papírové podobě.

Podle mluvčího ministra zdravotnictví Jana Štolla je důvodem především nepřipravenost řady praktických lékařů na povinnou elektronickou preskripci. Mohla by reálně ohrozit výkon praxe až pětiny lékařů, kteří by pak byli nuceni svoji činnost ukončit.

Autoři nařízení původně slibovali, že elektronické recepty ušetří ve zdravotnickém rozpočtu miliardy. Měly zjednodušit administrativu, zabránit zneužívání a odstranit falšované recepty. Těch se podle odhadu odborníků ročně v oběhu objeví na 450 tisíc. Zároveň měl eRecept položit základy pro dosud nezavedenou elektronizaci zdravotnictví, jejímž cílem je vyšší efektivita systému.

Pacienty má zase eRecept chránit před záměnou léků při jejich výdeji.

Proti nařízení předepisovat léky elektronicky v minulosti protestovala zejména Česká lékařská komora (ČLK). ČLK uvádí, že eRecepty nepřinášejí lékařům žádnou přidanou hodnotu, naopak jen přidělávají práci a zvyšují náklady. Rychlé připojení k internetu není ani v dnešní době ve všech ordinacích samozřejmostí. J

Odklad vítají i představitelé zdravotních pojišťoven či farmaceutického průmyslu. Náměstek VZP Petr Honěk míní, že je to v tuto chvíli správný krok. Je třeba, aby eRecept nebyl jen o prostém překlopení papírové podoby do elektronické. Ale aby dokázal účinně šetřit peníze systému.