Evropská komise pozastavila certifikaci IOP

Evropská komise (EK) pozastavila certifikaci Integrovaného operačního programu Služby v oblasti veřejného zdraví. Pozastavení certifikace znemožňuje čerpání evropské dotace v této oblasti.

Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka spadají problematické projekty především do let 2009 a 2010. Zdravotnictví čerpalo z Integrovaného operačního programu (IOP) 6,5 miliardy Kč, z regionálních programů mezi pěti až sedmi miliardami Kč.

Snahou Ministerstva zdravotnictví je rychle tuto situaci napravit tak, aby mohlo být obnoveno plné čerpání bez jakýchkoli pochybností.

Evropská komise zaslala ministerstvu pro místní rozvoj dopis, v němž informuje o pozastavení certifikace programu, který se zaměřuje na nákupy zdravotnické techniky do nemocnic. Bez certifikace není možné peníze čerpat. Důvodem jsou podle dopisu pochybnosti o již uzavřených a certifikovaných programech z předchozích let.

Systém má podle Němečka v současné době výrazně odlišnou podobu než v letech 2009 a 2010. Již v roce 2011 za ministra Leoše Hegera došlo k výraznému zpřísnění všech podmínek v čerpání dotací. Zakázky se začaly dělit na tzv. dílčí plnění, aby nemohly být zadávány tzv. kompletátorům, a byla zavedena hloubková externí kontrola cen.

Každý projekt a každá veřejná soutěž ještě před vyhlášením v současné době prochází pečlivou kontrolou oblasti evropských fondů na ministerstvu zdravotnictví, provádí se externí audit.

Němeček chce urychleně jednat se zástupci ministerstev pro místní rozvoj a financí i se zástupci Evropské komise. Chce nechat provést kontrolní audit, který by měl potvrdit, že nový systém je v pořádku. V případě, že se zjistí jakékoli nedostatky, rychle je nechá napravit.

Server tribune.cz uvádí, že v souvislosti s tímto operačním programem hrozí Česku až třímiliardová pokuta. Všechny podklady a informace z nemocnic o čerpání evropských peněz má ministerstvo pro kontrolory připraveny, doplňující informace tedy od nich žádat už nebude.

MZ ČR v minulosti doporučovalo nemocnicím kupovat přístroje od kompletačních firem, které si ale zpravidla počítaly vysokou marži až 50 procent ceny přístroje. Doporučovalo také ceny, za které nakupovat. Tuto praxi ukončil ministr Heger, který nechal nákupy svých předchůdců prověřit. V roce 2010 objednal audit od společnosti KPMG, který významné předražení vyloučil.

Bruselská kontrola by nyní měla věrohodnost zprávy KPMG prověřit. Neomezí se ale jen na nákupy z integrovaného operačního programu. Zkontrolovat má i miliardy, které byly vydány za zdravotnickou techniku v regionálních programech. Hejtmani objednávali přístroje jako součást stavebních zakázek na modernizaci nemocnic, tím prý mohli otevřít cestu k neprůhledným nákupům.

 

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!