Fond ohrožených dětí neuspěl s odvoláním

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV ČR) neprodloužilo výjimku, podle níž mohlo v Klokáncích pobývat víc dětí, než stanovuje zákon. MPSV ČR tak nevyhovělo odvolání Fondu ohrožených dětí (FOD), který tato zařízení pro chlapce a děvčata v tísni provozuje.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová uvedla, že na splění podmínek měl fond dva roky. Podle zákona o sociálně právní ochraně dětí v jednom domově pro okamžitou pomoc může být maximálně 28 dětí. Ředitelka fondu Marie Vodičková už dříve sdělila, že pokud výjimku klokánky nedostanou, hrozí jim zavření a děti skončí v ústavech.

Žádné dítě, které je v klokáncích Fondu ohrožených dětí, neskončí na ulici nebo v jiném zařízení. Tato zařízení jsou ale určena pro krátkodobou a okamžitou pomoc. Provozují je i jiné organizace. MPSV ČR od krajů zjistilo, že větší kapacitu nepotřebují.

Zákon se stanovením maximálního počtu dětí v zařízení platí od roku 2013. Jeho cílem je postupně nahradit velké domovy menšími rodinnými a přátelštějšími zařízeními i pěstounskou péčí. Podle záměru by v klokáncích a podobných domech děti také neměly být déle než půl roku, ve výjimečných případech pak maximálně 12 měsíců. Jeden zaměstnanec se může současně starat nejvýš o čtyři děti.

Na úpravu podmínek měly domovy celý rok 2013. Fondu se v šesti klokáncích počet dětí snížit nepodařilo, dostaly proto výjimku do května 2014. MPSV ČR ji pak prodloužilo do konce roku 2014. Týkalo se to klokánků v Brně, Dolním Benešově, Hostivici, Janovicích nad Úhlavou, Praze 4 a Praze 10. Výjimku do konce června 2015 dostalo jen hostivické zařízení, počet míst však musí snížit ze 48 na 38.

V Klokáncích, jichž se výjimka týkala, je podle Vodičkové 263 míst. Celkem by jich mělo zůstat 168. V zařízeních pracovalo 212 zaměstnanců, fond by musel podle Vodičkové propustit 60 lidí a na odstupném vyplatit 7 milionů Kč. S rozkladem ale neuspěl.

Podle ministryně budou moci děti v klokáncích zůstat, dokud se nevrátí zpět do své rodiny, či nepřestěhují do rodiny náhradní. Zařízení by už ale neměla přijímat další děti nad stanovenou kapacitu. Ministryně očekává, že se kapacita v roce 2015 upraví. Pokud ne, následovala by jiná opatření, další kroky ale neupřesnila.

Zařízení pro okamžitou pomoc dostávají 22.800 Kč měsíčně na každé dítě. Za dny, kdy nejsou chlapci a děvčata v zařízení, se částka krátí. Fond si opakovaně stěžoval na nedostatek financí.

Ke konci roku 2013 v Česku fungovalo 81 zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc včetně klokánků. V těchto domovech bylo 1087 míst. Z toho 560 míst je v Klokáncích, kterých je 31.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!