Pilotní projekt pod názvem „Generační tandem – podpora generační výměny“ běží od 1. 3. 2014 v Karlovarském, Středočeském a Olomouckém kraji. Zatím se do projektu zapojilo 115 zaměstnavatelů, dalších 43 jich projevilo zájem o vstup do programu. V rámci projektu firmy dosud nabídly 195 pracovních míst. Novou práci díky projektu získalo 161 uchazečů o zaměstnání. Úřad práce ČR (ÚP ČR) poskytl zaměstnavatelům formou příspěvku na mzdy zaměstnanců téměř 40,3 mil. Kč. Program poběží do 30. 11. 2015.

Podstatou projektu je společné sdílení pracovního místa. V praxi to znamená, že u jednoho zaměstnavatele pracuje na jedné pozici stávající zaměstnanec, kterému vznikne během následujících maximálně tří let nárok na řádný odchod do starobního důchodu a zároveň je v evidenci ÚP ČR jako zájemce o zaměstnání, a zaměstnanec mladší 30 let, který je v evidenci uchazečů o zaměstnání ÚP ČR.

Úřad práce ČR pak může společnosti přispět dvěma způsoby - příspěvkem na společensky účelné pracovní místo (SÚPM) a příspěvkem na udržení zaměstnance. Oba mohou dosáhnout výše až 24 000 Kč měsíčně a firma je může pobírat po dobu 6 – 12 měsíců.

Zaměstnanci přijatí v rámci projektu se nejčastěji „dělí o místa“ v administrativě, účetnictví, výzkumu, zemědělství, strojírenství, v dělnických profesích, ve zdravotnictví, bezpečnosti, obchodu nebo sociálních službách.

Nejvíce účastníků, jak z řad uchazečů o zaměstnání – 88, tak i zaměstnavatelů – 47, je ve Středočeském kraji. ÚP ČR přispěl podnikům v tomto regionu na mzdy celkem 21 326 227 Kč. Zájem o projekt je i v Olomouckém kraji. Dosud tam do něj vstoupilo 47 evidovaných uchazečů o zaměstnání a 36 zaměstnavatelů. ÚP ČR vyplatil firmám v tomto kraji 11 087 984 Kč. Krajská pobočka Úřadu práce ČR v Karlovarském kraji hlásí 32 uchazečů o zaměstnání a 32 zaměstnavatelů, přičemž podpora zaměstnavatelům v tomto kraji činní doposud 7 890 049 Kč.
 

Kategorie