Prezident ČR Miloš Zeman uvedl, že je třeba zvýšit výdaje státu na sociální péči včetně mezd pracovníků. Není podle něj třeba zvyšovat dávky těm, kdo nechtějí pracovat, ani příspěvek na bydlení, který zakládá ubytovny, a z ušetřených peněz pak bude možné přidat na sociální péči. Do služby o nevyléčitelně nemocné by se podle něj měly ještě více zapojit i církve, a to nejen poskytováním péče, ale i finančně.

Prezident ČR se dne 5. 1. 2015 zúčastnil slavnostního otevření hospice v Liberci a byl překvapen, když se dozvěděl, že pečovatelky v hospici berou jen 15.000 korun měsíčně a zdravotní sestry 22.000 korun. Víc si ale zařízení nemůže dovolit. Liberecký hospic zaměstnává 80 lidí a jeho roční rozpočet se odhaduje na 24 milionů korun. Zhruba polovinu by mělo zařízení dostat od zdravotních pojišťoven, deset procent dá Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (MPSV). Pětinou se na nákladech podílejí sami klienti, kteří za den platí 290 korun. Liberecký kraj počítá pro příštích šest let s dotací 13,2 milionu korun, což představuje 2,2 milionu ročně. Pomáhají i obce a sponzoři.

Podle expertů je hospicová péče v Česku hrazena nedostatečně. V lůžkových hospicích pokryje úhrada od zdravotních pojišťoven přibližně polovinu nákladů, na domácí péči nepřispívají vůbec. Výjimkou je Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (VZP), která v roce 2015 zahájila pilotní projekt s devíti vybranými poskytovateli domácích paliativních služeb. Ten má mimo jiné ověřit, zda domácí péče nezatíží zdravotní systém nadměrnými výdaji, a mohla by tak být za určitých okolností výhledově hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Projekt byl prodloužen do konce roku 2016. Průběžné vyhodnocování je plánováno na přelomu 2. a 3. čtvrtletí roku 2016.

Současná kapacita lůžkových hospiců poptávce klientů stačí, nedostatečná je ale síť domácí hospicové péče. Domácí péče má totiž krátký dojezd, jen 30 až 40 kilometrů. Služba je tak většinou dostupná hlavně kolem velkých měst.

 

Kategorie