Infekce MERS nepotvrzena

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček dne 17. 6. 2015 informoval, že muž, který je hospitalizován v pražské Nemocnici Na Bulovce, není nakažen koronavirem MERS (Middle East Respiratory Syndrome). Testy podezření na nebezpečnou infekci vyvrátily.

Podle ministra zdravotnický systém v zemi zafungoval velmi dobře. V případě, že by se toto onemocnění potvrdilo, všechna opatření, která byla přijata, minimalizovala riziko dalšího přenosu tohoto onemocnění, dodal.

Orgány veřejného zdraví nadále monitorují epidemiologickou situaci v ČR i v Koreji. Na letištích jsou informační letáky pro cestující, kteří přiletěli z ohrožené oblasti, jsou zvýšená dezinfekční opatření.

Muž měl po návratu z Jižní Koreje rýmu a teplotu. V Nemocnici Na Bulovce byl umístěn do bioboxu, hygienici prověřili jeho kontakty, aby v případě potvrzení nákazy nařídili karanténu.

Infekce MERS se objevila poprvé v oblasti Blízkého východu v roce 2012, od té doby tam na ni zemřelo na 450 lidí. V Koreji nemoc propukla v květnu 2015, od té doby se virem nakazilo 162 lidí, 20 pacientů zemřelo.

MERS se projevuje jako nachlazení, pokračuje však závažným onemocněním plic a způsobuje i akutní selhání ledvin. Proti MERS neexistuje žádná vakcinace, zatím není známý ani způsob léčby.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!