Jablonec investuje do intenzivní péče

Současná kapacita nestačí a situace se ještě zhoršila po zrušení lůžkové chirurgie v Tanvaldu a interních oddělení ve Frýdlantu a Semilech. Projekt 9. června 2016 schválili městští zastupitelé. Celkově se náklady odhadují bezmála na 200 miliónů korun, z toho 150 miliónů bude stát výstavba pavilonu, zbytek vybavení a přístroje.

Jablonecká nemocnice je městskou příspěvkovou organizací. V zařízení s 377 lůžky bylo loni hospitalizováno přes 15 700 lidí, dalších 196 000 podstoupilo ambulantní ošetření. „Důvodů pro výstavbu nového pavilonu je několik, zejména ale osm lůžek intenzivní péče už nestačí. Téměř denně musíme odkládat kvůli nedostatku lůžek plánované operace, někdy i posílat pacienty domů. Často musíme dříve překládat pacienty z intenzivních lůžek na normální pokoje, což je velkou zátěží pro ošetřující personál,“ řekl k projektu ředitel nemocnice Vít Němeček. Projekt počítá s dalšími čtyřmi lůžky intenzivní péče pro chirurgii, ale vznikne i prostor pro rozšíření ARO ze současných šesti na osm lůžek nebo dokonce deset.

Nemocnice podle Němečka zvažovala tři možnosti řešení nedostatečné kapacity - rekonstruovat patro administrativy pro potřeby JIP, přistavět další patro na budovu nebo postavit nový pavilon intenzivní péče. Rekonstrukce nebo přístavba by ale podle něj byla za provozu nerealizovatelná, vzniklá plocha by navíc nebyla dostačující a neodpovídala by hygienickým standardům. „Nechali jsme si proto zpracovat několik variant nového pavilonu. Zvítězila varianta, která navazuje na chirurgický pavilon směrem k Hřbitovní ulici,“ doplnil ředitel.

Nejnákladnější bude výstavba pavilonu, kde se náklady odhadují na 150 miliónů korun. Dvě třetiny zaplatí město a třetinu stát. Nemocnice jedná o dotaci s ministerstvem zdravotnictví a podle Němečka je to na dobré cestě. Menší část přístrojového vybavení pro nový pavilon chce nemocnice převzít z JIP a ARO, další zhruba za 30 miliónů korun nakoupit s využitím evropských fondů. Mobiliář za 15 miliónů korun zaplatí nemocnice ze svého. Už na jaře příštího roku by chtěla nemocnice začít stavět a nový pavilon otevřít do konce roku 2018.

Zdroj: ČTK

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!