Kontrola SÚKL

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v roce 2014 zkontroloval 290 nemocnic a samostatných ambulancí. Inspektoři SÚKL při těchto kontrolách odhalili v 15 zdravotnických zařízeních léky s prošlou dobou použitelnosti.

Léky mohou po době použitelnosti způsobit zdravotní potíže. Některé nemocnice také používaly léky, které jim předtím jako nevyužité vrátili pacienti.

Pacienti se buď kontrolám dostatečně nevěnují, nebo se ve zdravotnických zařízeních šetří. Nemocnicím hrozí za porušení zákona až dvoumilionová pokuta.

Mluvčí SÚKL Lucie Šustková uvedla, že léky mohly být použity při poskytování zdravotní péče. Použité léky vrácené pacienty mělo na jednom místě spolu s novými léky 16 zařízení. Ve třech případech se prokázalo, že se tato léčiva skutečně opětovně používala.

Například při užívání starých tetracyklinových antibiotik mohou pacientovi selhat játra. Tyto léky totiž mají složitou chemickou strukturu a jako prošlé začnou pozvolna produkovat jedovaté látky. Prezident České lékárnické komory (ČLnK) PharmDr. Lubomír Chudoba však uvedl, že většina běžně používaných přípravků by neměla vyvolat fatální následky. Většina lékových forem je dimenzována na mnohem delší období použitelnosti, než uvádí jejich balení.

Kategorie: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!