Lékařů a sester loni přibylo, mezi kraji jsou ale rozdíly

V roce 2015 pracovalo v českém zdravotnictví 41.292 lékařů, meziročně o 561 více. Mezi kraji ale jsou rozdíly, nejvíc lékařů je v Praze, nejméně v Karlovarském kraji. Ve státní nemocnici měli lékaři měsíčně v průměru 66.373 korun, v nestátní 58.828 korun. O výsledcích prvního oficiálního sčítání zdravotnických pracovníků, včetně jejich výdělků, informoval dnes ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Podle lékařské komory je v nemocnicích nedostatek lékařů i sester, některá oddělení omezují provoz nebo se i zavírají. Podle dat, jež shromáždil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), ale přibylo také sester, meziročně o 406 na loňských 83.258. Ve státní nemocnici měly sestry 30.866 korun měsíčně, v nestátní 25.434 korun.

Data sbírá ÚZIS elektronicky, uvádějí úvazky, nikoli konkrétní osoby, může tedy být dvakrát počítán lékař, který pracuje v nemocnici i ambulanci, na celkových trendech to podle ministra ale nic nemění. Pokud je pociťován nedostatek lékařů, je to podle ministra dáno snahou o dodržování zákoníku práce a omezených přesčasů a také rozvojem medicíny.

Největší počet obyvatel na jeden úvazek lékaře je ve Středočeském kraji, 361, nejnižší v Praze 149. Nejvyšší mzdy mezi nestátními zařízeními, se započtením přesčasů, příplatků a odměn, mají lékaři v Ústeckém kraji, 70.624 korun měsíčně, nejvyšší platy ve státních zařízeních mají v Královéhradeckém kraji, 79.385 korun měsíčně.

Největší počet obyvatel na jeden úvazek sestry je rovněž ve Středočeském kraji, 185, nejnižší v Praze 85. Nejvyšší mzdy mezi nestátními zařízeními mají sestry v Libereckém kraji, 27.764 korun měsíčně, nejvyšší platy ve státních zařízeních v Karlovarském kraji 34.699 korun měsíčně.

Podle dat ÚZIS není z celkového pohledu závažnější nedostatek lékařů v nemocnicích ani ambulancích. "Nicméně alarmující je situace u zdravotních sester, meziročně v lůžkové akutní péči počty klesly o 300, trend trvá od roku 2010," podotkl ministr. Naopak podle něj stoupají počty sester v ambulantní péči. Sestry odcházejí z JIP a oddělení se směnným provozem na přijatelnější práci v ambulancích.

Platy lékařů a sester ve státních zařízeních rostou rychleji než v obchodních společnostech a soukromých zařízeních. Loni stouply lékařům platy meziročně ve státních zařízeních o 8,11 procenta, v nestátních o 6,83 procenta. Sestrám v obou typech zařízeních rostly příjmy přibližně stejně, zhruba o pět procent.

Podle ministra by růst platů sester měl být rychlejší než u lékařů. Od ledna by měly sestry dostat podobně jako lékaři o deset procent víc. K jejich stabilizaci má přispět i změna vzdělávání. Zákon, který zruší povinnost vysokoškolského vzdělávání pro sestry, dostane v pondělí vláda.

Celkem pracovalo loni ve zdravotnictví 212.720 lidí, to je o 3278 víc než v roce 2014. Ubylo jen jiných odborných pracovníků a dentistů, přičemž zubařů přibylo o 285 na celkových 7577.

Lůžkovou péči poskytovalo 351 zařízení, v tom je například 156 nemocnic akutní péče, 33 nemocnic následné péče a 21 psychiatrických léčeben. Samostatných ambulantních zařízení bylo 26.860, lékáren 2708, lázeňských léčeben 87, celkem ambulantních a ostatních zařízení bylo 30.837.

Zdroj: ČTK

Kategorie: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!