Ministr navrhuje dohled nad zdravotnickým asistentem po telefonu

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček se snaží nalákat více studentů na zdravotnické obory. Podle kritiků jeho návrhu se to nepodaří.

Nejen lékařů, ale i zdravotních sester je v nemocnicích v posledních letech nedostatek. Němeček proto navrhuje zjednodušit jejich vzdělávání. Dnes mohou studovat buďvysokou, nebo vyšší odbornou školu. Absolventky středních zdravotnických škol mají menší kompetence a říká se jim zdravotnický asistent. Němeček jim chce umožnit dodělat si po maturitě jen jeden rok vyššího vzdělání k získání plné kvalifikace. A také nechat odborný dohled nad zdravotnickým asistentem pouze po telefonu. Stačilo by, kdyby kvalifikovaná sestra dorazila do třiceti minut.

Nikoliv dohled, jen zdání

I když se o změnách vzdělávání sestřiček mluví rok, nevedlo to ke shodě na navrhovaném modelu. Pro velkou část lidí z oboru zkrácení vzdělávání kvalifikovaných sester neodpovídá trendům, znamenalo by zhoršení kvality péče a degradaci tohoto povolání.

„Dostupnost dohlížejícího pouze prostřednictvím telefonu je zcela nepřijatelná,“napsalo vedení zdravotnických odborů ve svých připomínkách k novele. Údajně by to bylo jen zdání odborného dohledu. „Povede k podstatnému snížení kvality zdravotních služeb.“ Lepší by prý bylo jasně vymezit kompetence, co může dělat zdravotnický asistent po zapracování bez dozoru.

S návrhem nesouhlasí ani ministerstvo práce a sociálních věcí, které má pod sebou zdravotní sestry v sociálních ústavech. Ovšem ředitelé nemocnic by naopak uvítali, aby se doba dojezdu zkušené sestry prodloužila na šedesát minut.

Ministerstvo financí v připomínkách k návrhu kritizuje, že Němeček po letech diskuzí nepřišel s ucelenější a propracovanější změnou vzdělávání sester, ale jen dílčí novelou.

Celkem snadný odchod

Zdravotní sestry odcházejí z nemocnic zejména do jiných oborů, kde v době nízké celkové nezaměstnanosti relativně snadno najdou uplatnění s nižším vytížením nebo vyšším platem. „Průměrný plat všeobecné sestry v Česku se uvádí kolem 28 tisíc korun hrubého, ovšem včetně příplatků a přesčasových hodin. Vzhledem k náročnosti povolání to určitě není adekvátní částka,“ domnívá se prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová.

Zdroj: E15

Kategorie: 
Hodnocení: 
4

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!