Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) chce lékaře motivovat k tomu, aby zvali své pacienty na preventivní prohlídky. Všichni praktičtí lékaři, kteří zvládnou udělat preventivní prohlídky alespoň u pětiny svých pacientů, dostanou v roce 2016 příplatek. Bude to padesát haléřů za každého pacienta, kterého si vedou v kartotéce. Lékaři si tak přijdou na zhruba deset tisíc korun ročně navíc.

Původně chtělo MZ ČR lékaře naopak trestat. O část příjmů měli přijít praktičtí lékaři, kteří si nezvou své pacienty na preventivní prohlídky, nenavštěvují nemocné doma ani neordinují do pozdních odpoledních hodin. Takovým lékařům měla klesnout pravidelná měsíční platba za každého pacienta v kartotéce z 52 korun na 49 korun. Doposud dostával lékař 50 Kč od zdravotní pojišťovny bez ohledu na to, jestli se pacient v ordinaci objeví, nebo ne.

Sdružení praktických lékařů ČR (SPL ČR) se podařilo přesvědčit MZ ČR, že tou správnou cestou nejsou tresty, ale naopak finanční motivace. Místo ztrát tak na lékaře čekají až desetitisícové bonusy. Úhradová vyhláška pro rok 2016 počítá naopak s pozitivní motivací lékaře - pokud zvládne udělat preventivní prohlídky alespoň u pětiny svých pacientů od čtyřiceti do osmdesáti let, dostane extra příplatek.

Odměna bude činit padesát haléřů navíc za každého pacienta v kartotéce. Lékaři si tak přilepší průměrně o deset tisíc korun za rok. Další peníze si praktičtí lékaři vydělají, pokud se zapojí do služeb večerních pohotovostí – za deset odsloužených směn dostanou 35 tisíc korun.

V současné době totiž praktici večerní pohotovosti sloužit nechtějí. Pacienti tak zbytečně volají zdravotnickou záchrannou službu (ZZS) k banalitám. Například ZZS hlavního města Prahy v prvním čtvrtletí 2015 ošetřila 29 798 pacientů, tedy o 12 procent více než v roce 2014.

Praktičtí lékaři jsou s výsledkem jednání spokojení, původní sankce se jim nelíbily. Sankce podle SPL byly nespravedlivé. Praktický lékař nemá žádný nástroj, jak pacienta k návštěvám donutit. Každý pacient má právo se svobodně rozhodnout, jestli pozvánku na preventivní prohlídku přijme, nebo ji bude ignorovat.

Proto se před lety vymyslela "kapitační platba" – tedy měsíční příspěvek na každého pacienta v kartotéce. Změřilo se, kolik pacientů k lékaři chodí pravidelně, kolik naopak nechodí, a to se zprůměrovalo.

O české pacienty se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) stará celkem 4 449 ordinací praktických lékařů, každý praktický lékař má přitom v kartotéce v průměru 1 623 registrovaných pacientů. Nejhustší síťordinací je dlouhodobě v Praze a Olomouckém kraji, naopak nejméně lékařů působí ve středních Čechách.

Za každého registrovaného pacienta dostávají praktičtí lékaři od pojišťovny automaticky padesátikorunu měsíčně, další peníze jim plynou za preventivní prohlídky nebo různá potvrzení. Tím se praktičtí lékaři liší od ambulantních specialistů - například očních, plicních lékařů či internistů. Ti jsou naopak placeni jen za výkony, které svým pacientům skutečně provedli.

Průměrná ordinace praktického lékaře si měsíčně vydělá zhruba 80 až 100 tisíc korun.

Kategorie