Na projekty, které mají zajistit elektronizaci zdravotnictví, by mohlo Česko v příštích letech čerpat až 2,2 miliardy korun z evropských fondů. ČTK to řekl Jiří Borej, koordinátor Národní strategie elektronického zdravotnictví pro období 2016 až 2020. Zájem podílet se na těchto projektech už nyní hlásí mnohé firmy.

Podle strategie, kterou nedávno schválila vláda, by do roku 2020 mohlo v Česku fungovat například objednávání k lékaři přes internet či sdílení informací o léčbě pacienta mezi jednotlivými poskytovateli zdravotní péče.

Poté, co vláda dokument schválila, je podle podle Boreje potřeba vytvořit základní infrastrukturu. "Naší rolí je umožnit ostatním, aby se celý mechanismus rozhýbal. Ministerstvo zdravotnictví nyní začne profilovat programy na čerpání z evropských fondů," uvedl Borej. Podle něj zhruba 1,6 miliardy korun bude možné čerpat z regionálních operačních programů a asi 600 milionů korun z operačního programu Zaměstnanost.

Jedním z prvních projektů elektronizace zdravotnictví budou elektronické recepty na léky, jejich předepisování má být pro lékaře od roku 2018 povinné. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) už vybral firmu, která má systém vyvinout a zavést a zároveň poskytnout čtyřletou servisní podporu. Vítězem tendru se stala firma Solitea Business Solutions (dříve Aquasoft), která nabídla cenu 14,68 milionu korun bez DPH. Mluvčí SÚKL Lucie Přinesdomová ČTK tento týden řekla, že ústav s firmou v nejbližších dnech podepíše smlouvu. Původní firma Aquasoft se na současném řešení elektronických receptů podílela.

Zájem podílet se na elektronizaci zdravotnictví už nyní ukazují i další firmy. Například tento týden svou nabídku na konferenci v Praze prezentovala firma Kapsch BusinessCom ze skupiny Kapsch, která v Česku provozuje mýtný systém. Kapsch BusinessCom, která se chce soustředit mimo jiné na telemedicínu, tedy dálkový přenos informací o zdravotním stavu od pacienta k doktorovi, se na spolupráci dohodla také se společnostmi Microsoft a Edifecs.

Už dříve svůj zájem avizovala rovněž finanční skupina Nordic Investors, která v červnu dokončila převzetí mobilního operátora Air Telecom. Operátor disponuje frekvenčním pásmem s vysokou prostupností dat, které umožňuje vybudovat moderní telekomunikační síť s nízkými náklady. To má poskytovat podmínky pro připravované aplikace elektronického zdravotnictví.

Další firmou je také Ness Technologies ČR, která se podílela na některých řešeních elektronizace na Slovensku.

Zdroj: ČTK

Kategorie