Na Homolce se chystá ukončení dceřiných společností

Nemocnice Na Homolce vypsala k červenci 2016 přes 11.000 veřejných zakázek celkem za 1,6 miliardy korun a činí personální a organizační změny, které umožní definitivní přesun činností z dceřiných společností do nemocnice do konce roku 2016.

"Nic tak již nebrání vstupu do likvidace, a tedy definitivnímu zániku Holte, s.r.o. a následně také Holte Medical, a.s.," uvedl ředitel nemocnice Ivan Oliva s tím, že nemocnice již získala souhlas vlády s plánem likvidace dceřiných společností.

Protikorupční policie v únoru obvinila pět lidí v souvislosti s hospodařením této nemocnice v letech 2004 až 2012. Loni v dubnu obvinila ohledně dalších zakázek nemocnice šest lidí, kteří údajně instituci poškodili o více než 50 milionů korun. Mezi stíhanými je i Vladimír Dbalý, který vedl Homolku od konce roku 2006 do března 2012.

Nemocnice zahájila koncem roku 2014 na pokyn ministerstva zdravotnictví proces postupného utlumování a následné likvidace dvou dceřiných společností, jež do té doby zajišťovaly pro Homolku veškerou ekonomiku, účetnictví a nákup zdravotního materiálu.

Cílem podle ředitele je co nejvíc zefektivnit její chod a veškeré systémy nastavit tak, aby byly transparentní a v souladu s platnými zákony. "To vše se děje bez sebemenšího dopadu na poskytování péče o pacienty. Proces je pod drobnohledem politiků, státních orgánů, médií i veřejnosti," konstatoval ředitel.

Od loňského dubna už veškeré účetnictví zajišťují zaměstnanci nemocnice, což přináší nemocnici úspory v řádech desítek milionů korun. "Je patrné, že změnou procesů a řízení i v druhé dceřiné společnosti, Holte Medical, a.s., došlo k výrazné úspoře nákladů a že nákup pro nemocnici máme plně pod kontrolou, čímž jsme zamezili možnému odlivu finančních prostředků mimo nemocnici," shrnul ředitel.

Činnost již naplno vykonává nově vzniklý odbor nákupu a veřejných zakázek, který byl v nemocnici zřízen, aby převzal činnosti dceřiné společnosti Holte Medical, a. s.

Zdroj: ČTK

Kategorie: 
Klíčová slova: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!