Náměstek ministra zdravotnictví rezignoval

Náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Josef Vymazal k 11. březnu 2016 rezignoval, uvedl zdravotní důvody. Za jeho rezignací ale údajně stojí především problémy s tendrem na leteckou záchrannou službu. Na rezignaci se dohodl Vymazal dne 7. 3. 2016 po poradě s ministrem Svatoplukem Němečkem.

Vymazal byl podle Zdravotnického deníku delší dobu na zdravotní dovolené. Jeho jméno se v poslední době opakovaně objevilo v souvislosti s výběrovým řízením na leteckou záchrannou službu. Byl odpovědný za zadání posudku expertům Dopravní fakulty ČVUT, na základě kterého pak chtělo Ministerstvo zdravotnictví ČR tendr připravit, včetně cenových podmínek. Posudek napadl ministr financí Andrej Babiš, protože došel ke zcela jiným částkám.

Nynější smlouvy se soukromými firmami Alfa-Helicopter a DSA z roku 2008 na zakázku za 3,128 miliardy korun vyprší ke konci roku 2016. Podle původního záměru se měl vypisovat tendr na osm základen z deseti znovu na osm let.

Předsednictvo vlády schválilo, že tendr na provoz letecké záchranné služby se bude vypisovat jen pro šest základen. Armáda a policie, které nyní zajišťují po jedné základně, by si přibraly každá jednu další. Cena má vycházet z toho, za kolik provozuje službu vnitro.

Vláda opakovaně projednání bodu odkládala, ministr Babiš napadl cenu připravovaného tendru 3,2 miliardy korun. Podle něj by bylo nejlepší, kdyby celou leteckou záchranku zajišťoval stát.

Kategorie: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!