Stomatologové se neshodují se zdravotními pojišťovnami na navýšení úhrad za zubní péči. Zubní lékaři stále trvají na tom, aby si pacienti platili obyčejné amalgámové plomby sami, uvedl prezident České stomatologické komory (ČSK) MUDr. Pavel Chrz. Stomatologové žádají nejméně desetiprocentní navýšení úhrad za svou práci, zdravotní
pojišťovny jsou ochotny dát navíc dvě procenta.

Zástupci pojišťoven chápou, že zubaři by potřebovali víc peněz, ovšem nemají je. Stomatologové také poukazují na to, že se jim i kvůli nové legislativě zvyšují režijní náklady na provoz ordinací, ale v úhradách to není zohledňováno.

Výdaje pojišťoven na zubní péči stouply podle informací z Ministerstva zdravotnictví ČR (MZ ČR) z 9,93 miliardy korun v roce 2010 na 10,32 miliardy korun v roce 2014. Pro rok 2016 zní návrh podle údajů z MZ ČR na 10,69 miliardy korun.

Když je podle Chrze známo, že ve veřejném zdravotním pojištění není dostatek peněz, měly by směřovat hlavně do prevence a tam, kde jsou pacienti ohroženi na zdraví. Pokud lidé o zuby pečují, potřebují jednu výplň za dva, za tři nebo za pět let, podotkl prezident komory. Hrazení těchto plomb pojišťovnami označil za mrhání prostředky.

Plomby patří k jedněm z nejčastějších výkonů, které stomatologové provádějí. Ročně jich udělají 6,5 milionu. Průměrný náklad ordinace je zhruba 450 korun a pojišťovny hradí asi polovinu této částky. Pokud by si lidé v produktivním věku platili obyčejné výplně sami, v pojištění by se ušetřila asi miliarda korun ročně.

Stomatologům v tomto požadavku chtěl vyjít vstříc před třemi lety tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger, někdejší vládní koalice to ale zamítla. MZ ČR s vynětím plomb z úhrad pojišťoven nesouhlasí.

 

Kategorie