Vysoké školy a Česká lékařská komora (ČLK) připravují plán, jak doplnit nedostatečný stav lékařů - navrhují přijmout až o 15 % více studentů.

Lékařů ubývá. Stárnou a kvůli novým zákonům nesmějí sloužit tolik přesčasů jako dřív.

Každý rok dostane diplom s titulem MUDr. zhruba 1 050 mediků. Pokud se podaří uskutečnit nápad, s nímž přišla Česká lékařská komora, bude ročně promovat 1 200 studentů lékařských fakult. Mohl by se tak vyřešit problém s nedostatkem lékařů. Vysoké školy jsou pro a spočítaly si, že je možné přijmout až o patnáct procent nových studentů ročně navíc. O návrhu ČLK jednala také s premiérem a oběma ministerstvy – školství a zdravotnictví.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima potvrdil, že o problému diskutují s děkany lékařských fakult a žádná škola není proti. Náklady musí zaplatit stát, podobně jako se navýšily peníze na vzdělávání učitelů.

Plán je však poměrně reálný i finančně. Stát platí vysokým školám na medika v průměru 90 tisíc korun na rok. Ministerstvo zdravotnictví ČR spočítalo, že by navýšení dělalo asi 15 milionů Kč ročně, a podle ministra to není zase tak velká suma. Ministr zdravotnictví rozhodně podporuje navýšení počtu studentů ve všech oborech, kde je v praxi nouze o zaměstnance.

Větší počet absolventů medicíny by pomohl také zacelit propast, která se čím dál víc rozevírá mezi lékaři a pacienty. Třeba praktičtí lékaři si spočítali, že už za pár let nebude mít kdo ošetřovat celou čtvrtinu národa. Lidé neseženou lékaře, protože ti už budou v důchodu. V některých okresech by se ostatně péče zhroutila už dnes.

Podle hejtmana Jiřího Zimoly je situace v jižních Čechách alarmující. Na Děčínsku by po odchodu všech lékařů, kteří mají na důchod již nárok,dvě třetiny ordinací zanikly.

Navýšení počtu lékařů by se hodilo také nemocnicím, které jsou v pasti kvůli přesčasovým hodinám. Skončila totiž evropská výjimka na vyšší počet odsloužených hodin a nemocnice zatím nemají jiné řešení, než že porušují zákon.

Podobné řešení, přijmout více studentů, zvolily vysoké školy už před pár lety, když akutně chyběli zubaři. Před devíti lety zoufalí pacienti naráželi na jedno odmítnutí za druhým – zubaři už nechtěli brát nové pacienty, bylo jich málo a byli přetíženi. Stomatologická komora proto bila na poplach. Stát tehdy přidal peníze na zvýšení počtu studentů a ten vzrostl někde až o čtyřicet procent. Pokud to takto vydrží dál, nebudeme mít v nejbližších patnácti letech problémy s nedostatkem zubařů, uvedl prezident České stomatologické komory Pavel Chrz.

Obdobnou cestu nyní chtějí zvolit lékaři i pro ostatní obory. Podle děkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedy však má plán háček. Fakulta je teoreticky limitována jen počtem míst v učebnách a počtem místností, tak aby se do nich všichni studenti vešli a prostřídali se. Pokud by fakulta přijala více studentů, tento problém by vyřešila. Musela by však přijmout i více pedagogů, a to stojí další peníze. Přitom situace s proplácením výuky je podle něj složitá. Musel by se změnit i vzorec výpočtu.

Prezident lékařské komory Milan Kubek dodává, že jednání jsou teprve na začátku. Bylo však třeba nějak začít, protože falšovat výkazy o přesčasech nebo se děsit, kolik lékařů odejde do penze, to je cesta, která nikam nevede.

Kategorie