Rada Asociace Českých a moravských nemocnic (AČMN) projednala aktuální situaci svých členských nemocnic, které se potýkají s dopady zrušení poplatku za hospitalizaci.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček nedávno představil plán na ekonomickou stabilizaci zdravotnictví po zrušení nemocničních a později i řady dalších poplatků ve zdravotnictví. Jeho záměry podpořila Česká lékařská komora (ČLK). Menší nemocnice však už nyní začínají pociťovat důsledky zrušení poplatku za hospitalizaci a žádají urychlení řešení situace poté, co vláda Bohuslava Sobotky po rozhodnutí Ústavního soudu odmítla obnovit poplatky s tím, že jej bude nemocnicím kompenzovat z prostředků, jež najde ve státním rozpočtu.

Asociace již dříve vyjádřila souhlas s návrhem řešení situace obecně formulovaným v programovém prohlášení koaliční vlády: „Vzniklý výpadek příjmů pro poskytovatele v návaznosti se změnami poplatků bude kompenzován zdravotními pojišťovnami po příslušném navýšení zdrojů ze státního rozpočtu, zejména zvýšením platby za státní pojištěnce.“

Rada AČMN však nyní upozornila na neodkladnost situace a požádala vládu o urychlené řešení situace. Předseda asociace Eduard Sohlich uvedl, že ke zrušení hospitalizačních poplatků došlo již 1. ledna 2014, nemocnice vážně pociťují téměř dvouměsíční výpadek příjmů v akutní péči o 2 procenta a v následné a dlouhodobé péči o 6–10 procenta. Z toho důvodu žádá AČMN vládu o uvolnění příslušných finančních prostředků ze státního rozpočtu a o rozhodnutí o legislativním opatření, kterým se tyto prostředky co nejdříve dostanou od zdravotních pojišťoven do nemocnic. Nemocnice navrhovaly toto řešení už za předchozích ministrů, právníci na ministerstvu uvedli, že to není právně schůdné, úhradovou vyhlášku podle nich nelze měnit v průběhu roku. Dle AČMN existují i opačné právní názory, že to schůdné je. V předchozích letech se už stalo, že novela vyhlášky vyšla i v průběhu roku. Pokud by začala od dubna 2014 platit novela úhradové vyhlášky s požadovaným navýšením, stihlo by se i to, aby nemocnice dostaly přidáno od ledna 2014. Zdravotní pojišťovny platí nemocnicím zálohově, po skončení období jim při vyúčtování doplatí peníze za skutečně odvedenou péči. Při vyúčtování by tedy mohly doplatit i toto navýšení.

Celkově chybí nemocnicím 14 miliard korun - o šest miliard přišly navýšením DPH, šest miliard jim vzala loňská úhradová vyhláška a nyní přibyly dvě miliardy ze zrušených hospitalizačních poplatků. Menší nemocnice mají roční obrat mezi půl až tři čtvrtě miliardou, větší mezi třemi až sedmi miliardami korun. Stomilionový dluh je pro menší nemocnici stejně zničující jako 1,4miliardový dluh pro nemocnici velkou.