Nové léky

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v roce 2015 schválil k používání 45 nových, originálních léků. To bylo o čtyři více než v roce 2014 a nejvíce od roku 1996, kdy bylo schváleno rekordních 53 léků. Evropská léková agentura (EMA) doporučila k používání 93 léků, včetně generických, což bylo o 11 více než v roce 2014.

Velké farmaceutické firmy se mezitím stále snaží, aby návratnost miliard dolarů ročně utracených za výzkum a vývoj zůstala na přijatelné úrovni, i když u mnoha nových léků se čeká relativně nízký prodej. Zajistit vysoký prodej novým lékům je také často velký boj, protože nové léky musejí na trhu zápasit s množstvím levnějších generických léků, tedy kopií přípravků, kterým vypršela patentová ochrana. Poskytovatelé zdravotní péče obecně usilují o co nejnižší náklady. Například moderní léky na rakovinu mohou stát více než 10.000 dolarů měsíčně (249.000 Kč), což znamená vysokou finanční zátěž pro vlády, pojišťovny i pacienty.

Vysoký růst počtu nových léků by podle analytiků mohl pokračovat i v roce 2016, zvláště díky lékům na rakovinu, které fungují tím, že posilují imunitní systém. V významný pokrok je rovněž u léků na autoimunitní onemocnění, uvádí server e15.

Americká organizace IMS Health, která je předním poskytovatelem informací o vývoji ve farmaceutickém sektoru, očekává, že během let 2016 až 2020 bude schváleno celkem 225 nových léků.

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!