Řešení problematiky sociálně-zdravotní péče, o nějž se v Česku usiluje dvacet let, je možná na dosah. Na ministerstvu práce a sociálních věcí nyní finišují práce na změnovém zákoně, který má problematiku ošetřit. Pokud vše dopadne dobře, měl by začít platit během příštího roku. Podle informací serveru zdravotnickydenik.cz by mohl být jeho obsah známý v průběhu několika týdnů.

„Nebudeme dělat zákon o dlouhodobé péči, protože tento návrh zákona už tu jednou byl a legislativní rada vlády rozhodla o tom, že by neměl vznikat samostatný nový zákon, ale že by se dlouhodobá péče měla řešit v současných zákonech. Proto jsme se rozhodli, že společně vypracujeme změnový zákon, který bude odkazovat jak na zákony ze zdravotní legislativy, tak na zákon o sociálních službách. V tuto chvíli už je finalizován návrh tohoto zákona na úrovni pracovníků ministerstva a náměstků, kteří ho garantují. Dříve, než ho veřejně představíme, bude představen oběma ministrům. Pokud dají tomu, co týmy vypracovaly, zelenou, začneme zákon zveřejňovat. Je to otázka měsíce, měsíce a půl,“ řekla na čtvrtečním zasedání sněmovního výboru pro sociální politiku náměstkyně MPSV Zuzana Jentschke Stöcklová.

K tématice přitom rok a půl zasedala meziresortní pracovní skupina, jejíž činnost tak nyní končí. „Tam jsme se dozvěděli, že se dělá i na dalších věcech v oblasti sociálně-zdravotního pomezí. Pracuje se na personálních standardech a vyplývá z toho, že by mělo dojít k navýšení pracovníků v sociální oblasti. Dále se pracuje na materiálně-technickém standardu a také na financování ošetřovatelského dnu, kde se ještě obě ministerstva domlouvají, z čeho by se jednotlivé části měly kam přesunovat,“ přibližuje poslankyně Jana Hnyková, která ve skupině zasedala.

Zákon by měl jít do vnějšího připomínkového řízení v červnu, v září by měl putovat na vládu a účinný by mohl být od roku 2017. Nutno ovšem podotknout, že je vůči němu řada odborníků skeptická, a je otázka, zda skutečně situaci v sociálně-zdravotní péči změní k lepšímu. Hlavním problémem je totiž špatné financování, což od obou zapojených ministerstev, tedy jak MPSV, tak zdravotnictví, vyžaduje, aby na oblast dali více peněz. Na druhou stranu je třeba přiznat, že se současné MPSV dostalo se snahou o řešení zřejmě historicky nejdál, přinejmenším proto, že na návrhu spolupracovalo s ministerstvem zdravotnictví a v řadě věcí s ním našlo společnou věc. Rozhodující ovšem je, jak nastaví zmíněné problematické financování.

Zdroj: zdravotnickydenik.cz