Novela zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině

Většina sněmovních stran podpoří na 26. schůzi Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR (PSP ČR) novelu zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině (zákon č. 247/2014 Sb.), která umožní další fungování lesních školek.

Poslanecká novela zákona o dětské skupině umožní lesním školkám a dalším předškolním alternativám existenci, protože obsahuje dobrovolnost, či volitelnost poskytovatele služeb. Znamená to, že subjekty, které nestačí plnit hygienické normy, jaké jsou běžné u státních školek, budou moci fungovat i nadále.

Poslanecká novela vznikla v reakci na obavy lesních školek a dalších podobných dětských zařízení, že nebudou schopny splnit podmínky zákona o dětské skupině schváleného v roce 2014 a budou muset skončit. PSP ČR totiž nevyhověla senátnímu návrhu na dobrovolnou registraci těchto zařízení a přehlasovala i veto prezidenta Miloše Zemana.

Základní změnu podporuje i TOP 09, pro novelu ale hlasovat nebude, protože podle místopředsedkyně strany Heleny Langšádlové návrh zpřísňuje sankce pro poskytovatele péče. Komunisté novelu nepodpoří, protože podle nich není možné, aby se snižovala úroveň péče o děti. Česko podle nich má udržovat nejvyšší možný standard.

Zákon o dětských skupinách prosadila PSP ČR definitivně v listopadu 2014. Dává rámec zařízením, která začala vznikat v reakci na nedostatek míst ve standardních mateřských školách. Vláda ČR vytkla původní poslanecké novele o dobrovolné registraci to, že by znevýhodnila podnikové a soukromé mateřské školy, soukromé jesle nebo dětská centra s mateřskou školou.

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!