Nový lék na cukrovku

Dne 6. 10. 2015 bude představen nový lék, který výrazně snižuje rizika spojená s cukrovkou a její léčbou. Terapie má pomoci snížit onemocnění cév a srdce.

O léku informovali švédští odborníci na konferenci Evropské asociace pro studium diabetu ve Stockholmu. Podle výsledků jejich studií by měl být lék výrazně šetrnější. Klíčová látka, která by měla pomoci, se jmenuje empaglikozín. Podle lékařů z Všeobecné fakultní nemocnice Praha (VFN) je tato látka velice účinná v léčbě diabetu a zároveň snižuje riziko dalších zdravotních komplikací, především těch kardiovaskulárních.

Docent MUDr. Martin Prázný, CSc., PhD. z 3. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice uvedl k výsledkům studie, že riziko smrti z kardiovaskulárních příčin snížil lék o 38 procent, hospitalizaci pro srdeční selhání o 35 procent a smrt z jakýchkoli příčin o 32 procent. Nový lék označil za přelom v diabetologické léčbě.

Specifikem léku oproti dosavadním přípravkům je to, že omezuje zpětné vstřebávání glukózy v ledvinách. Nevstřebaný cukr se vyloučí močí. Pacientům klesnou hladiny cukru v krvi, ztrácejí nadbytečné kilogramy, klesne jim i vysoká hladina cholesterolu.

V Česku je lék běžně dostupný, indikovaným pacientům ho zdravotní pojišťovny uhradí. Kolik jich bude, lékaři jen odhadují. Z pacientů s druhým typem cukrovky lze podle nich zhruba 100.000 zařadit do skupiny těch, kteří se léčí už dlouho, užívají inzulín či kombinaci léků a kardiovaskulární riziko je i při správné léčbě dál zvýšené.

 

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 
1

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!