Snaha zarazit  obchodování s chudobou může skončit velkou sociální katastrofou. Obce radikálně omezují vyplácení příspěvků na bydlení, které končily v kapsách provozovatelů ubytoven. Výsledkem je, že lidé z nich se budou muset stěhovat, ale nemají kam.

Například v Moravskoslezském kraji jsou tisíce volných obecních i soukromých bytů. Tisíce lidí i s dětmi se přesto tísní na ubytovnách, kde za dva malé pokoje platí třeba 14 tisíc korun, uvádí server iDnes.

Dosud jim na to štědře přispíval stát doplatkem na bydlení. Situace se však mění. Stovky lidí se musí z ubytoven vystěhovat, protože sociální dávku už nedostanou. Souvisí to s novou pravomocí radnic, které teď rozhodují o tom, komu může úřad práce doplatek na bydlení poskytnout, a komu ne.

Dramatická je situace především v Ostravě, kde obvodní radnice buď odmítají o doplatku rozhodovat, nebo je zamítají všem, případně souhlasí s vyplácením, ale jen těm lidem, kteří mají minimálně rok trvalé bydliště na území Ostravy. Ostatní je nezajímají.

Starosta Ostravy - Jih Martin Bednář uvádí, že se shodli s dalšími velkými ostravskými obvody na zásadách, podle nichž bude sociální odbor udělovat souhlas s doplatkem na dobu tří měsíců lidem, kteří mají trvalé bydliště na území Ostravy, nemají vůči městu žádný dluh a bydlí na ubytovně, která splňuje zákonné podmínky.

Někteří obyvatelé tato kritéria nesplňují. Bez příspěvku státu nájem nezaplatí. Za jeden pokoj totiž platí osm tisíc. Jenže nové bydlení ani za tuto cenu hned tak neseženou.

Nikdo nechce ubytovat ani Romy. Bohumín zamítl první projednávané žádosti pro 210 ubytovaných. V Ostravě-Mariánských Horách, kde je ubytovna pro 600 lidí, nedostane doplatky nikdo. Rada města rozhodla, že bude žádosti zamítat. Radní se byli ubytovně podívat, je opravená, ale není to vhodné prostředí pro rodiny s dětmi.

Podle politiků, kteří zamítají doplatky na bydlení, by se o své obyvatele měly postarat domovské obce. S tím ale nesouhlasí například náměstek primátora Opavy Josef Stiborský. Z novely zákona taková povinnost nevyplývá. Stiborský kritizuje, že chybí prováděcí předpis a nikdo neví, jak si počínat. Pokud radnice postupují radikálně a zamítají doplatky stovkám lidí, měly by situaci řešit ve spolupráci s domovskými obcemi. Jinak hrozí sociální tragédie.

Když MF DNES zjišťovala, jak mají lidé v tísni postupovat, ukázalo se, že vládne informační chaos. Podle úředníků obcí i Úřadu práce ČR je vše v jednání.

Ředitelka krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě Yvona Jungová potvrdila, že situaci řeší. Jedna z možností je, že lidem vyplatí jednorázovou dávku - mimořádnou okamžitou pomoc, která může, ale nemusí, pokrýt výdaje na bydlení. Lidé však o ni musí sami požádat. A protože nejde o dávku nárokovou, nemusí ji dostat.

Kategorie