Obezita dětí

Obezita a nadváha postihují v Česku skoro třetinu dětí. Důvodem je i to, že řada školáků má málo pohybu.

Průzkum, který má Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (VZP) k dispozici, ukázal, že více než každé čtvrté dětí sedí denně přes dvě hodiny u počítače. Každé sedmé dítě sportuje jen při školním tělocviku. VZP chce tento stav změnit. Dětem, které by jejich rodiče chtěli na začátku školního roku přihlásit například do sportovního oddílu, do Sokola a podobně, nabízí příspěvek až pět set korun. Tentýž příspěvek čerpalo už v prvním pololetí 40 tisíc školáků a pojišťovna jim vyplatila 19,6 milionu korun.

Nedostatek pohybu a s ním související nadváha či obezita jsou spojeny s mnoha zdravotními problémy. Už v dětském věku se mohou projevit nemoci srdce a cév, metabolické či endokrinní komplikace, zažívací, ortopedické či dermatologické těžkosti. Zanedbatelná není ani estetická stránka věci – kvůli váze se děti mohou potýkat s vyčleněním z kolektivu a mohou u nich propuknout i psychické potíže. Ostatně i zmiňovaný průzkum potvrdil, že 28 % dětí vnímá svou váhou jako problém.

Co zjistil průzkum o dětech

  • 20–30 % má nadváhu nebo jsou obézní
  • 28 % cítí problémy se svou váhou
  • 20 % jí častěji než jednou týdně ve fastfoodu
  • 25 % jí nejraději hamburgery, párek v rohlíku, brambůrky a sladkosti
  • 55 % dává přednost slazeným nápojům
  • 27 % tráví denně více než dvě hodiny u počítače
  • 14 % dětí sportuje jen při školním tělocviku.

Myslet na pohybové aktivity svých potomků by rodiče měli přinejmenším od nástupu do základní školy. Už v mateřské školce je sice dítě prvně nuceno delší čas sedět, v tomto věku je však ještě většinou samo od sebe dostatečně aktivní a sezení dokáže vykompenzovat dostatečným pohybem.

S příchodem na základní školu se ale tento trend postupně vytrácí a dítě s krátkými přestávkami prosedí větší část dne, aniž by vykonalo jakoukoli náročnější fyzickou činnost. Rodiče by proto měli v ideálním případě zorganizovat dítěti tolik pohybu, aby se vyhnulo problémům spojeným nadváhou či obezitou.

 

Kategorie: 
Témata: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!