Pardubický kraj sloučí pět svých nemocnic

Zastupitelé Pardubického kraje schválili k 1. červenci 2014 fúzi pěti krajských nemocnic. Má zajistit lepší ekonomiku a odstranit hrozbu insolvence. Kvůli sloučení se také zvýší základní kapitál nemocnic během dvou let celkově o 250 milionů korun.

Portál E15 uvedl, že podle náměstka hejtmana Romana Línka si na navýšení nebude nutné brát úvěr, hejtmanství částku zaplatí ze svého rozpočtu.Zastupitelé rozhodli, že se základní jmění Chrudimské nemocnice zvýší vkladem deseti milionů korun.

Ne všichni zastupitelé s fúzí souhlasili. Jaroslav Zedník ji nepovažuje za připravenou, Josef Janeček ji odmítal s tím, že restrukturalizaci lze provést i bez ní. Výhrady vyjádřili již dříve také ekonomičtí náměstci nemocnic nebo pardubická primátorka Štěpánka Fraňková, kteří se rovněž obávali malé rozpracovanosti celé komplikované operace.

V budoucnu by měla restrukturalizace zdravotní péče včetně koncentrace oborů do některých nemocnic, společné nákupy léků a zdravotnického materiálu, centralizace řízení, spojený informační systém a sdílené služby přinést značné úspory. Místopředseda představenstva nemocnic Petr Rudzan je za čtyři roky vyčíslil na 380 milionů korun. Vlastní změny ve zdravotní péči by měly začít až příští rok.

Podle E15 si kraj ponechal otevřená zadní vrátka, kdyby problémy spojené s fúzí byly větší, než předpokládá. Na zápis nové společnosti s názvem Nemocnice Pardubického kraje do obchodního rejstříku bude čas do konce letošního roku. Předtím s ní musejí souhlasit členové vedení nemocnic a jejich představenstva.

Pět nemocnic Pardubického kraje skončilo v roce 2012 se ziskem 6,7 milionu korun. Před ztrátou je ale zachránila jen dotace hejtmanství. To loni poskytlo zdravotnickým zařízením formou takzvaných vyrovnávacích plateb přes 215 milionů korun. Loňské výsledky zatím nemocnice nezveřejnily.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!