Platba za státní pojištěnce od roku 2017 vzroste

Stát za děti, důchodce nebo nezaměstnané odvede v roce 2017 na zdravotním pojištění o 3,6 miliardy korun více než letos. Podle zdravotníků to na slíbené zvýšení platů v nemocnicích stačit nebude.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček ale tvrdí, že je schopen sestavit rozpočet tak, aby platy ve zdravotnictví vzrostly o požadovaných deset procent. Ministr financí Andrej Babiš s takovým růstem nesouhlasil, členové vlády za ČSSD a KDU-ČSL jej však přehlasovali.

Němeček původně požadoval růst odvodů o 9,88 miliardy, později o 5,05 miliardy Kč. Doufá, že další finance zdravotnictví získá z pojištění zaměstnanců a podnikatelů díky dobré kondici ekonomiky. Premiér Bohuslav Sobotka rovněž míní, že navýšení plateb za státní pojištěnce pomůže zajistit prostředky na růst mezd ve zdravotnictví.

Růst odvodů státu za děti, důchodce či nezaměstnané o 3,6 miliardy korun podle zdravotníků na slíbené zvýšení platů v nemocnicích nestačí. Nepodaří se podle nich získat nové pracovníky, takže ti dosavadní budou ještě víc přetíženi a odchody z nemocnic budou pokračovat. Kvalita a dostupnost péče je ohrožena, varovali oslovení zdravotníci.
 
"Ministr Němeček udělal obrovskou politickou chybu tím, že od původní částky ustoupil. Znevěrohodnil tím své výpočty, pak už nešlo o seriózní jednání, ale handl jako na perském trhu," řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Zdravotnictví se podle něj dostane do velkých problémů, na desetiprocentní zvýšení platů nebude, na to by podle propočtů komory bylo zapotřebí 7,5 miliardy. Nebude ani na valorizaci úhrad ambulancím, na nové léky pro lidi s rakovinou či roztroušenou sklerózou.

Vládě Kubek vytkl, že neplní své programové prohlášení, slíbila pravidelnou valorizaci odvodů do zdravotního pojištění. "Rozhodnutí vlády je chybné, nepřispěje ke zklidnění," řekl. Kampaň Zdravotnictví volá o pomoc podle něho pokračuje.

Také podle předsedy Lékařského odborového klubu Martina Engela není přidělená částka dostatečná. "Bude obtížné zachovat kvalitu a dostupnost péče, rozhodně se nepodaří zlepšit pracovní podmínky a povede to k dalším odchodům," řekl Engel.

Podle právníka Asociace českých a moravských nemocnic Stanislava Fialy nebude na desetiprocentní růst platů, ani požadovaných pět miliard korun by nestačilo. "Zvyšovat platy se nebudou. Navíc je ohrožena kvalita a dostupnost péče. Lékaři a sestry budou nadále přetíženi, nemocnice neudrží dosavadní zaměstnance, natož aby nabírali nové," řekl.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček je ale přesvědčen, že přidělená částka stačit bude. Počítá s penězi, které získá resort z vyššího výběru pojistného od zaměstnanců, firem a osob bez zdanitelných příjmů.

Původně v souladu s představami lékařské komory, lékařských a zdravotnických odborů, nemocnic i pacientů chtěl získat 9,88 miliardy korun. Když mu ministr financí Andrej Babiš sdělil, že může počítat nanejvýš se dvěma miliardami, a dalších devět miliard dostane z vyššího výběru pojistného, Němeček svůj požadavek snížil na 5,05 miliardy. Ve vládě dnes ale ani s ním neuspěl.

Němeček připravil v lednu 2016 také návrh novely, která by zavedla pravidelnou valorizaci, takže by vláda už o navyšování pro každý další rok nerozhodovala. Touto valorizací by zdravotnictví získalo v období 2017 až 2019 každý rok navíc 8,44 miliardy, v roce 2020 pak 8,37 miliardy a platba státu by se dostala na úroveň toho, co odvádějí lidé bez zdanitelných příjmů, což je požadavek lékařské komory i odborů.

Desetiprocentní platový nárůst ve zdravotnictví podpořily odbory, nemocnice, lékařská komora i pacienti. Shodla se na něm vládní koalice. Letos stát zaplatí za své pojištěnce zhruba 63 miliard korun, příští rok by to tedy mělo být 66,6 miliardy.

Zdroj: ČTK

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!