Nárůst platů lékařů a zdravotních sester by měl být v příštím roce vyšší než letošních pět procent. Uvedl to premiér Bohuslav Sobotka v Otázkách Václava Moravce. Nedostatek personálu ve zdravotnictví chce premiér řešit i reformou systému vzdělávání lékařů a zdravotních sester. "I letos povedeme debatu o zvýšení plateb za státní pojištěnce, v minulosti jsme dosáhli koaličního kompromisu a ty platby se zvýšily, nedošlo k jejich zmrazení, jak o to usilovalo hnutí ANO," řekl Sobotka. "Ten nárůst platů příští rok musí být vyšší, než bylo letošních pět procent," dodal.

Vyšší nárůst mezd zdůvodnil tím, že Česko čelí negativnímu trendu odchodu zdravotních sester a lékařů do zahraničí. V registru České lékařské komory je 41.700 činných lékařů, z nich přes 2300 pracuje v zahraničí. Nemocnice hledají prostřednictvím inzerátů tisícovku lékařů. Podle komory by nemocnice potřebovaly přijmout kolem 3000 lékařů, pokud by měly začít dodržovat zákoník práce a počty přesčasových hodin.

Problém s nedostatkem personálu by měla podle Sobotky řešit i reforma systému vzdělávání lékařů a zdravotních sester. "Není nezbytně nutné, aby všeobecná sestra musela mít vysokou školu," míní premiér. Reformou chce dostat do zdravotnictví dříve větší množství nových zdravotních sester. Měníme i pravidla pro kvalifikaci a vzdělávání lékařů, uvedl.

K výraznému navýšení plateb do resortu vyzvali v pátek vládu odbory, nemocnice, lékařská komora a pacienti. Na jednání s ministrem Svatoplukem Němečkem podpořili jeho návrh na růst odvodů státu, který by každý rok resortu přinesl deset miliard korun. Stanovisko klíčových organizací je podle Němečka silným apelem na vládu. Návrh na navýšení plateb předloží vládě do tří týdnů.

Konkrétní navýšení měsíční platby za každého z téměř šesti milionů státních pojištěnců, která je nyní 870 korun, ministr neupřesnil. Podle odborů i zaměstnavatelů by měl stát odvádět přinejmenším stejně jako lidé bez zdanitelných příjmů, tedy 1337 korun měsíčně za každého svého pojištěnce. Požadavky na růst odvodů státu opakovaně zpochybňuje ministr financí Andrej Babiš (ANO) s odkazem na "černé díry", zdroje prý má resort hledat uvnitř.

Zdroj: ČTK

Kategorie