Shodla se na tom 3. května 2016 koalice na jednání se zástupci krajů, lékařské komory a lékařských a zdravotnických odborů. Novinářům to po schůzce řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V příštích dnech bude vláda jednat o navýšení plateb za státní pojištěnce. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) navrhuje nárůst odvodů státu o 9,88 miliardy. Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) chce dát dvě miliardy. Němeček má podle něj hledat rezervy.

Aby to nešlo na úkor peněz na léčbu pacientů, je nutné přidat na platbách za státní pojištěnce alespoň čtyři miliardy,“ uvedl Němeček na twitteru. Návrh na desetiprocentní zvýšení platů zdravotníků pro příští rok podporuje. „Je rozumné, aby k navýšení plateb za státní pojištěnce ve výši čtyř miliard došlo, tak aby zbylo i na další rozvoj medicíny,“ řekl novinářům po jednání šéf lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek.
Podle Babiše v příštím roce stoupne výběr pojistného za zaměstnance a podnikatele o devět miliard. „Ministerstvo financí je ochotno dát za státní pojištěnce dvě miliardy. Takže resort dostane navíc 11 miliard. Na desetiprocentní navýšení stačí šest miliard,“ uvedl Babiš po schůzce. Vyzval Němečka, aby přesně uvedl, jak těchto 11 miliard rozdělí. Po šéfovi zdravotnictví také chce, aby provedl analýzu situace v personálním zabezpečení nemocniční péče v jednotlivých krajích.

Pokud jde o zvýšení o deset procent, koalice je na tom fakticky už dohodnutá, i když jsme to zatím nepotvrdili formálním usnesením vlády,“ řekl Sobotka. Navýšení má být od 1. ledna, ne dřív z toho důvodu, že peníze za léčení se rozdělují podle úhradové vyhlášky, ta se vydává vždy k 1. lednu.
Průměrný plat lékařů ve státních nemocnicích byl loni 62 735 korun, z toho polovina za přesčasy a služby. Základní plat tedy byl 32 450 korun. Průměrný plat zaměstnance státu byl 25 880 korun.

Sobotka chce zajistit, aby se navýšení dočkali zdravotníci ve všech zařízeních, tedy státních i krajských. Ve státních nemocnicích to má zajistit platová tabulka, v krajích memorandum, které chce vláda uzavřít s hejtmany. Záměr se vztahuje i na ty soukromé nemocnice, které jsou placeny ze zdravotního pojištění. O možném navyšování příjmů zubařů a lékárníků bude Sobotka jednat ve středu s šéfy jejich profesních komor.
Požádal jsem pana ministra Němečka, aby do konce května předložil do vlády komplexní dlouhodobý materiál, který by měl řešit personální situaci ve zdravotnictví,“ řekl Sobotka. Materiál by měl Němeček projednat předtím s lékařskou komorou, odbory, koaličními partnery, zdravotními pojišťovnami, nemocnicemi i hejtmany.

Podle Sobotky je nutno udělat několik kroků. Na zvýšení tarifních platů v příštím roce musí stát přispět valorizací plateb za státní pojištěnce. Je také nutno dotáhnout reformu vzdělávání lékařů a sester, zákony jsou připraveny. Pokročit se musí v elektronizaci, zadávání veřejných zakázek a od roku 2018 zavést nový systém plateb v nemocnicích.

Budu chtít, aby jedno z těch opatření byla také dohoda o posílení financování, pokud jde o místa na lékařských fakultách,“ řekl Sobotka k řešení nedostatku lékařů. Nemocnice nyní kvůli nedostatku lékařů překračují zákoník práce, lékaři místo 416 hodin přesčasů ročně slouží 1000 hodin.

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka desetiprocentní nárůst problém odchodu lékařů nevyřeší, stejný názor má i předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. Chybí jim dlouhodobý výhled. Komora trvá na vytvoření krizového plánu. Výdělky by měly stoupat o deset procent tři roky po sobě, celkem o třetinu.
Na nedostatek lékařů a podmínky v nemocnicích chtějí lékařské odbory upozornit protestní akcí v září či říjnu, nazvou ji Měsíc bezpečí pacientů nebo Měsíc pravdy, stanovený počet přesčasových hodin nepřekročí.

Kategorie