Počet návštěv pacientů u lékařů stoupá

Praktičtí lékaři hlásí nárůst pacientů v ordinacích od ledna roku 2015. Návštěvy jsou podle nich častější kvůli zrušení regulačních poplatků.

Česká televize oslovila lékaře po celé České republice. V průměru teď ošetřují asi o pětinu více lidí než v roce 2014, z velké části prý jde o banální případy. Ministr zdravotnictví trvá na tom, že konec poplatků byl správný krok, pravicová opozice ani ministr financí ale nesouhlasí.

Podle lékařů stoupl se zrušením regulačních poplatků počet pacientů v ordinacích velmi výrazně. Od ledna 2015 je nárůst o 30 až 50 procent. Praktická lékařka Irena Kudrnovská uvádí, že někde je to 30 procent, někde i 70 procent. Pacienti přicházejí s jakoukoliv malou potíží, kterou během regulačních poplatků přecházeli a lékaře nepotřebovali.

Podle sítě soukromých ordinací se ale v lednu 2015 meziročně návštěvy zvedly o desetinu, v březnu 2015 dokonce o pětinu. Ministr zdravotnictví je přesto se změnou spokojený.

Bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger ale namítá, že třicetikorunové poplatky byly sociálně zastropované. Jejich zrušení Sobotkovou vládou teď zpochybňuje i její člen - ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš. Podle jeho vyjádření bylo zrušení poplatků chybou.

V nemocnicích a u specialistů se ale podle průzkumu České televize zrušené poplatky větším způsobem neprojevily. Pojišťovny sice výpadek kvůli zrušeným poplatkům kompenzují, pouze ale do výše vybraných poplatků v roce 2013. Kvůli nárůstu pacientů to však podle lékařů stačit nebude.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!