Podle ředitelů nemocnic se spolupráce s VZP zlepšila

Otevřenost při vzájemné komunikaci, dodržování dohod, úroveň e-komunikace a elektronického portálu či podpora zdraví a prevence pojištěnců – to jsou některé body, v nichž ředitelé nemocnic ocenili Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Ta se při průzkumu HealthCare Institute mezi 77 řediteli nemocnic umístila na první příčce žebříčku nejlépe hodnocených pojišťoven. V těsném závěsu za ní skončila ZP Škoda a na třetí příčce Revírní bratrská pokladna.
 
„Meziročně je zde viditelné zlepšení VZP v klíčových oblastech, jako je například zohledňování nových výkonů, zohledňování péče v úhradách a nových výkonů mimo sazebník. Zajímavý je také fakt, že největší rezervy u zdravotních pojišťoven z pohledu ředitelů nemocnic jsou v oblastech vstřícnosti a ochoty při zavádění nových výkonů a přístrojů, které jsou šetrnější pro pacienty, dále vstřícnosti a ochoty při nasmlouvání nových výkonů mimo sazebník výkonů a zohledňování kvality poskytované péče v úhradách. Naopak řediteli nemocnic je v rámci zdravotních pojišťoven nejlépe vnímána oblast elektronické komunikace, úroveň elektronického portálu a dodržování postupů v souladu s úhradovou vyhláškou,“ komentuje výsledky rektor Univerzity Karlovy profesor Tomáš Zima.

Průzkum mezi řediteli nemocnic je první částí soutěže Pojišťovna roku 2016, která dále zahrnuje hodnocení ze strany ambulantních lékařů a pojištěnců (v budoucnu by měli být zapojeni také zaměstnavatelé a hodnotit by se měly také preventivní programy). Loňský první ročník soutěže vyhrála Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, VZP skončila na druhém místě. V kategorii ředitelů nemocnic před rokem vyhrála ZP Škoda spolu s ZP MV ČR, VZP se umístila na třetím místě.

Nutno ovšem podotknout, že rozdíly mezi jednotlivými pojišťovnami byly malé – řádově v rámci desetin bodů. S větším náskokem ovšem zvítězila Pojišťovna VZP na poli pojištění pro cizince. Zatímco VZP v kategorii zdravotních pojišťoven dělilo od ZP Škoda jen 0,04 bodu, zde byl rozdíl mezi pVZP a druhou pojišťovnou Maxima 0,74 bodu. Na třetím místě se pak umístila pojišťovna Slavia.

Celkové výsledky soutěže budou vyhlášeny na konci listopadu na konferenci Efektivní nemocnice 2016.

 

Kategorie: 
Hodnocení: 
5

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!