Poslanecká sněmovna schválila růst příspěvku na péči o zdravotně postižené

Příspěvek na péči pro zdravotně postižené vzroste o desetinu, schválila Sněmovna a předlohu novely zákona o sociálních službách poslala do Senátu. Pravidla pro přiznávání příspěvků poslanci nezměnili. Výše příspěvku se neměnila od jeho zavedení, tedy zhruba devět let. Vzrůst by měl od srpna, změna si letos vyžádá rozpočtové náklady asi miliardu korun.

Poslankyně Jana Hnyková navzdory podpoře sociálního výboru neuspěla s návrhem na zrušení pravidel pro přiznávání příspěvků, které zavedla reforma bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka. Místo 36 kritérií se od roku 2012 hodnotí deset a řadě lidí se podle poslankyně příspěvek snížil nebo o něj přišli.

Hnyková žádala návrat k původnímu posuzování. Proti se postavila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová a Sněmovna její stanovisko potvrdila.

Poslanci naopak schválili úpravu Víta Kaňkovského, který umožní rychlejší přidělení dávky lidem například po těžkém poškození míchy, mozku nebo po amputaci končetin. Nyní se řízení v době pobytu v nemocnici přerušuje a po návratu pacienta domů rodina nemá peníze na zajištění služeb.

Vládní novela zahrnuje také zvýšení pokuty za poskytování sociálních služeb bez registrace, a to z milionu na dva miliony korun. Změnit by se měla i úprava možnosti držet člověka v ústavu proti jeho vůli. Nově by to mělo být možné jen tehdy, pokud by pobyt mimo zařízení ohrožoval zdraví či život jeho nebo jeho okolí.

Zdroj: ČTK

Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!