Pražské nemocnice opět odmítaly přijmout akutní pacienty

Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy (ZZSHMP) opětovně upozornila na problém s předáváním pacientů do nemocnic. V noci na 26. 6. 2014 se její posádky potýkaly s komplikacemi při snaze předat tři lidi s příznaky cévní mozkové příhody a muže se srdečními potížemi. Zároveň uvedla, že období letních dovolených s sebou přinese uzavírání jednotlivých oddělení v nemocnicích, což počet lůžek pro pacienty ještě sníží.

Ředitel ZZSHMP Zdeněk Schwarz přitom na tiskové konferenci dne 24. 6. 2014 uvedl, že přebírání pacientů se po dubnovém zásahu ministerstva zdravotnictví výrazně zlepšilo. V dubnu 2014 vyvolal pozornost případ ženy, kterou záchranáři přes hodinu vozili po Praze, protože ji s otravou postupně odmítlo přijmout sedm nemocnic.

Podle statistik ZZS se po následné medializaci problémů s předáváním pacientů počet komplikovaných předání citelně snížil - zatímco v březnu 2014 odmítly nemocnice záchranářům 165 pacientů, od počátku června 2014 zaznamenala záchranka jen 11 takových situací. Ministerstvo zdravotnictví totiž nařídilo svým zařízením, že v Praze musí pacienty od záchranné služby převzít nejbližší nemocnice. Ke stejnému postupu vyzvalo i ostatní pražské a středočeské nemocnice. Schwarz na tiskové konferenci uvedl, že v současné době jsou problémy především s cévními mozkovými příhodami a otravami, protože takto specializovaných lůžek je v metropoli nedostatek. Podle něj je k navýšení kapacit zapotřebí koncepčního řešení.

Premiér Bohuslav Sobotka dne 26. 6. 2014 o problému hovořil s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem. Podle Sobotky se ministr musí osobně vložit do komunikace mezi záchrannou službou a nemocnicemi na území Prahy. Je nezbytné, aby věc prověřil a následně by měl garantovat, že tu bude jasné pravidlo, pokud jde o vzájemnou komunikaci. Lidé mají podle premiéra právo na pocit bezpečí.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček je s posledními případy zdlouhavého přetahování mezi záchrankou a nemocnicemi, které odmítaly přijmout pacienty v akutním stavu, nespokojen. Na 26. 6. 2014 si pozval ředitele pražských nemocnic a nevyloučil, že nastanou personální změny.

 

 

 

 

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!