Preventivní prohlídky ve školách

Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT) připravují společný záměr, vrátit do škol preventivní prohlídky. Zatím by šlo spíše o možnost, kterou by mohli rodiče využít dobrovolně. Největším kladem je podle ministerstev návrat plošné prevence, kterou mnozí rodiče nyní zanedbávají.

Česká stomatologická komora s preventivními prohlídkami na školách zásadně nesouhlasí. Pro stomatology i praktické dětské lékaře představa preventivních prohlídek na školách značně nereálná.

Podle lékařů by byl například zapotřebí souhlas rodičů k běžné preventivní prohlídce. A pokud by nebyl souhlas rodičů s výkony, dentista by mohl ve škole dítě pouze vyšetřit a poté poslat za jeho stomatologem.

Souhlas rodiče je přitom nutný nejen podle české legislativy, ale i v souladu s mezinárodní Úmluvou na ochranu lidských práv a důstojnosti lidské bytosti v souvislosti s aplikací biologie a medicíny.

Dalším důvodem je to, že na školách již žádné zubní ordinace nejsou, byly již dávno zrušeny. Jejich opětovné rekonstrukce a vybavení by si vyžádalo značné investice. A bez zázemí vybavené ordinace s odpovídajícím hygienickým standardem těžko může lékař zajistit kvalitní vyšetření pacienta.

Navíc by ani při hromadném charakteru prohlídek nemohl lékař zvládnout potřebnou komunikaci s pacientem. Důležitou podmínkou zachování zdravých zubů je správná ústní hygiena a zdravé stravovací návyky, se kterými může starší dítě nebo dospělého, jenž doprovází mladší dítě, kvalifikovaně seznámit pouze zubní lékař," vysvětlil viceprezident komory Robert Houba. Kromě toho podle něj návrh ministerstev opomíjí právo pacienta na svobodnou volbu lékaře.

Stomatologové poukazují i na to, že ne všechny děti na prohlídku přijdou a ne všechny budou s lékařem spolupracovat. "Něco jiného je dětem prohlédnout chrup ve škole a něco jiného je v případě potřeby donutit k ošetření. Samy nepřijdou a pokud s nimi rodiče nechodili doposud, nepřijdou znova, uvedl v diskusi na stránkách Medical Tribune stomatolog MUDr. František Hastík.

Pokud se prosadí zubní prohlídky, bude zřejmě stomatolog odpovědný za to, že budou prohlédnuty všechny děti. A může být sankcionován za to, když některé děti nebudou prohlédnuty.

Plán se nelíbí ani praktickým dětským lékařům. Postrádali by totiž hlavně rodinnou anamnézu a rovněž by měli problémy se zajištěním souhlasu rodičů s výkony.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!