Proočkovanost dětí klesla

V Česku se v roce 2013 podle dat Státního zdravotního ústavu léčilo s invazivním pneumokokovým onemocněním 424 lidí, z nich 69 zemřelo.

 Je to nejvíc za poslední tři roky. Ohroženy jsou hlavně děti do pěti let, loni jich onemocnělo 28, oproti předchozímu roku téměř dvojnásobek. Podle Zdeňky Jágrové z pražské hygienické stanice k tomu přispěl pokles proočkovanosti, například v Praze se snížila u dětí pod 50 procent. Už déle než čtyři roky přitom mohou rodiče dát očkovat dítě na účet zdravotní pojišťovny.

Z. Jágrová uvedla, že údaje o proočkovanosti proti pneumokokovým infekcím v hlavním městě přinášely donedávna skvělé výsledky. S růstem počtu očkovaných dětí klesal výskyt nebezpečné bakterie v této věkové skupině. Situace se však změnila, přibývá rodičů, kteří očkování odmítají.
Vedle nejmenších dětí jsou podle ní ohroženi i senioři. Zatímco však u nich se přínos očkování podceňuje už tradičně, v případě dětí jde podle Jágrové o nový znepokojivý trend.

Pneumokok způsobuje záněty středouší, nosních dutin, plic či mozkových blan a u řady pacientů zanechá následky, jako jsou neurologické poruchy, epilepsie či vážná porucha sluchu. Na vývoji vakcíny se podíleli i čeští vědci, testovali ji čtyři roky a poskytli důležitá data potvrzující vysokou účinnost, díky nimž mohla být v roce 2009 uvedena na český trh.

Lékařka Lenka Petroušová z Fakultní nemocnice Ostrava připomněla, že ve srovnání s předchozími lety narůstají počty pacientů s invazivní pneumokokovou infekcí také mezi seniory. V roce 2013 onemocnělo 180 lidí starších 65 let, z nich 40 zemřelo. Očkování je přitom již běžně dostupné i pro ně.

Statistici evidují nárůst zejména nebezpečného sérotypu 19A, v roce 2013 se jím nakazilo 27 lidí, z nich čtyři děti do 11 měsíců věku. V roce 2012 to bylo 11 onemocnění, u nejmenších dětí žádné. Proti tomuto sérotypu chrání vakcína. Pneumokoky má v nosohltanu většina zdravých lidí. Při oslabení organismu se šíří do celého dýchacího traktu a vyvolávají závažná onemocnění.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!