Ředitelka Úřadu práce ČR byla odvolána

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová odvolala k 24. říjnu 2014 z funkce dosavadní generální ředitelku Úřadu práce České republiky Marii Bílkovou.

Ministryně uvedla, že se jejich představy o budoucnosti služeb zaměstnanosti rozcházejí. Úřad práce ČR by měl jít cestou posilování své činnosti přímo v terénu, nikoliv Generálního ředitelství.

Cílem personálního posilování Úřadu práce ČR je zvýšení aktivit, a to jak v oblasti zprostředkování zaměstnání, tak v oblasti nepojistných sociálních dávek. Z Úřadu práce ČR se stala v minulém období pouhá „výplatna“ dávek a rezignovalo se na původní poslání, kterým je zprostředkování zaměstnání. Tuto zásadní chybu je nutné postupně napravovat. Efektivní výkon této činnosti je však možný pouze v terénu a nikoliv cestou navyšování řídících pracovníků.

Současná situace v sociální oblasti vyžaduje, aby úředníci mohli pracovat s klienty individuálně a zároveň provádět kvalitní sociální šetření. V první fázi byl Úřad práce ČR posílen o 700 pracovníků v akviziční oblasti, jejichž cílem je především získávání volných pracovních míst.

V červenci 2014 schválila současná vláda přijetí 600 nových zaměstnanců Úřadu práce ČR, kteří kontrolují výplatu sociálních dávek. O dalším personálním posílení se rozhodne na konci roku 2014. Marie Bílková stála v čele Úřadu práce ČR od jara 2013. Na tuto funkci bude v nejbližší době vypsáno otevřené a transparentní výběrové řízení.

Kategorie: 
Hodnocení: 

HaSIM newsletter

Mějte přehled o našich novinkách!